Muğlalı öğrencilerden yurt eylemi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin (MSKÜ) öğrenci topluluklarınca Yoğurtçu Parkı’nda üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için basın açıklaması yapıldı.

Ülke genelinde yaşanan yurt eksikliği eylemlerine Muğlalı öğrenciler de katıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin (MSKÜ) öğrenci topluluklarınca Yoğurtçu Parkı’nda üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için basın açıklaması yapıldı. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binaların geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmesi gerekliliğinin belirtildiği açıklamada, ‘‘Barınma öğrencinin temel hakkıdır. Barınma ihtiyacının karşılanmadığı koşulların oluşması, öğrenme hakkının önüne geçmektedir” denildi.

ÜLKE GELECEĞİNİN KADERİ FIRSATÇILARIN ELİNE BIRAKILMAMALI
“Öğrenciyi, fırsatçıların insafına bırakmak, kaderine terk etmektir” diyen Türkiye Gençlik Birliği Muğla İl Başkanı Ali Özgür, ülke geleceğinin kaderi, emlakçıların insafına ve fırsatçıların ellerine bırakılmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Muğla’da üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına devlet kurumlarının eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmesi gerekiyor. Daha başını sokacak bir çatı bulamayan gençlik nasıl üretecek? Türk Gençliği olarak eğitimimize devam etmek istiyoruz. Üretmek istiyoruz. Paylaşmak istiyoruz. Vatanımıza milletimize hayırlı evlatlar olmak istiyoruz. Türk gençliğinin sorunlarını oyun konsolu, bolca internet ve ucuz oy argümanlarından ibaret zannedenlere sesleniyoruz; Türk Gençliği Türkiye’nin yarınlarını kurmak istiyor. Öğrencilerin barınma sorunu, bu gayenin önüne geçemez.”

TEK BİR SIRA ARKADAŞIMIZ DAHİ BU SORUNA MAHKÛM DEĞİLDİR!

Üniversite öğrencilerince yoğun bir ilginin gösterildiği açıklamada Ali Özgür, öğrencilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için yetkililere şu çözüm önerileri ile seslendi:
Mevcut devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersizliğini de sözlerine ekleyen Özgür, “Önümüzdeki süreçte planlı şekilde devlet yurtlarının sayısının arttırılması ve yurt koşullarının iyileştirilmesi öğrencilerin daha güvenilir ve daha uygun fiyatlar karşılığında barınmasını sağlayacaktır. Barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına bakanlığımız, valiliğimiz, üniversitelerimiz ve belediyelerimiz eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmelidir. Barınma sorununa çözüm için biz hazırız, görev başındayız. Barınma sorunu yaşayan, kalacak yer bulamayan arkadaşlarımızın Türkiye Gençlik Birliği’ne ulaşmasını rica ediyoruz. Gelin sorunları birlikte çözelim” dedi.

Bir cevap yazın