Muğla, İzmir ve Antalya’da İşimiz Temiz Projesi başladı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından MEB ve OPET destekleriyle geliştirilen “İşimiz Temiz Projesi” düzenlenen protokol imza töreni ile Muğla, İzmir ve Antalya’da resmi olarak başladı.​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET’in desteğiyle geliştirilen “İşimiz Temiz Projesi”nin resmi protokolü, düzenlenen ‘İşimiz Temiz Proje Bilgilendirme Toplantısı’nda imzalanarak Muğla, İzmir ve Antalya’da resmi olarak başladı.​
Toplantıya Muğla adına, TOBB KGK Muğla İcra Komitesi Başkanı Şeniz Mehtap Çahan katıldı. Protokol imza töreni ile başlayan ve gün boyu süren toplantıda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen eğitmenlere Proje Mekanizması, Eğitici Rol ve Sorumlulukları, Eğitim Programları, Yetişkin Eğitimi Prensipleri ve Sosyal Etki Çalışması başlıkları altında bilgilendirmeler yapıldı.

PROJE SALGIN DÖNEMİNDE BÜYÜK ÖNEM KAZANDI
MEB Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Cüneyt Akçapınar toplantıda yaptığı konuşmada İşimiz Temiz Projesi’nin salgın döneminde önemi daha da artan hijyen konusunda yeni bir başlangıç olduğunu vurguladı. Akçapınar şöyle konuştu:
“İşimiz Temiz projesiyle amacımız, hizmet sektöründe faaliyet gösteren mikro işletmeler için hijyen normları oluşturmak, bu normların içselleştirilmesine yönelik eğitim programları geliştirmek ve söz konusu hijyen normları kapsamında Türkiye genelinde farkındalık yaratmaktır. Hizmet sektöründeki mikro işletmeler için hijyen standartları oluşturmayı hedeflediğimiz proje ile aynı zamanda bu işletmelere duyulan güven ve tercih edilirliklerinin artmasıyla gelir artışı da sağlanacağını  umut etmekteyiz.”

GİRİŞİMCİLERİ HER ALANDA DESTEKLİYORUZ
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB olarak girişimcilerin ülke kalkınmasında taşıdığı büyük önemin bilincinde olduklarını belirterek, “Girişimcilerin her alanda güçlenmesi, desteklenmesi ve girişimci sayısının artırılması amacı ile illerde kurullarımız liderliğinde birçok eğitim ve proje gerçekleştiriyoruz. Bunu da küresel ve ulusal birçok kuruluşla işbirliği yaparak destekliyoruz. Salgın döneminde, öneminin arttığı temizlik ve hijyen konusu ile İşimiz Temiz Projesini, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız ve Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün vizyonuyla Milli Eğitim Bakanlığımız ve Opet ile birlikte başlattık. ‘İşimiz Temiz Projesi’ ile hizmet sektöründeki mikro işletmeler için hijyen odaklı eğitim programları oluşturarak tüm Türkiye’de temiz, hijyenik, sağlıklı hizmet sunan işletmelere sahip olmayı amaçlıyoruz. Projenin başarılı olup işletmeleri bir üst seviyelere çıkaracağına inancımız tam” dedi.

31 BİN 500 İŞLETMEYE ULAŞMAK HEDEFLERİYOR

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk ise, “Bu proje ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren mikro işletmelere yönelik hijyen eğitim programları oluşturarak, faaliyetlerin sürdürülebilirliği için destek vermeyi hedefledik. Projemizle ilk etapta yeme-içme, konaklama ve ulaşım alanında faaliyet gösteren 31 bin 500 işletmeye ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün işletmelere eğitim verecek halk eğitim eğitmenlerimiz ile bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Eğitmenlerimiz, gerekli bilgileri edinmelerinin ardından halk eğitim merkezlerimizde işletmelere eğitim vermeye hazır olacaklar” diye konuştu.
İşletmelere verilecek eğitimler yüz yüze ve online olacak şekilde ayrı ayrı olacağı kurgulandı. Yüz yüze eğitimler kent merkezlerindeki halk eğitimi merkezlerinde sınıf içi eğitimlerde uygulanacakken online eğitimler ise merkeze uzak işletmeler için eğitme erişim kolaylığı sağlamak üzere hazırlandı.

TÜM TÜRKİYE’YE YAYGINLAŞTIRILACAK

 Proje kapsamında İzmir’de yeme-içme sektörü, konaklama ile ulaşım sektörlerinden 6’şar bin olmak üzere toplam 18 bin, Antalya’da yeme-içme sektörü, konaklama ve ulaşım sektörlerinden 3’er bin olmak üzere 9 bin ve Muğla’da da her üç sektörden bin 500’er olup toplam 4 bin 500 mikro işletmeye ve genel toplamda ise 31 bin 500 mikro işletmeye toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyan hijyenik koşulların oluşturulması ve işletilmesi amacıyla hijyen eğitimleri düzenlenecek. Eğitimlerini tamamlayanlar ‘Hijyen Eğitim Sertifikası’nı almaya hak kazanırken işletmesi de “İşimiz Temiz Hijyen Eğitimi” belgesini alarak işletmesinin görünen uygun yerinde sergileyebilecek. Proje kapsamında geliştirilecek 3 farklı sektöre özel hijyen eğitimleri ve diğer proje uygulamaları pilot iller olan İzmir, Antalya ve Muğla’da yürütülecek. Geliştirilen online eğitim içerikleri sayesinde eğitimlerin, MEB online eğitim platformları yoluyla tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın