CHP’li Girgin: Bakanın yurdun ruhsatı için belediyeye müracaat yapılmadığından haberi bile yok

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun bir gazetede Muğla’yı kastederek  “Muhalefet partisinin yönettiği bir büyükşehir belediyesi, yaptığımız 4 bin kapasiteli yurdun fosseptiği, atık suyunu dahi 2 yıldır bağlayamadı. Bırakın yurt yapmayı, su sistemini çözmekten acizler” şeklindeki sözlerine tepki gösterdi. Girgin, “Sayın bakanın sanırım bu işlemlerin yapılması için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat etmeleri gerektiğini unutmuş” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun bir gazetede Muğla’yı kastederek  “Muhalefet partisinin yönettiği bir büyükşehir belediyesi, yaptığımız 4 bin kapasiteli yurdun fosseptiği, atık suyunu dahi 2 yıldır bağlayamadı. Bırakın yurt yapmayı, su sistemini çözmekten acizler” şeklindeki sözlerine attığı twit ile sert cevap verdi. SÖZCÜ ve sariipekhaber.com’a açıklama yapan Girgin tiwitinde, “27 Ağustos’da İl Müdürlüğü’nüze içme suyu abonelik işlemleriniz için başvuru yapılması bildirilmesine rağmen, halen başvuru yapılmamış olmasının YURTLARIN İSKAN RUHSATININ tarafınızca alınamamış olması olabilir mi? Her şey hazır, içme suyu bağlansın: başvurabilirseniz” ifadelerine yer verdi.

KASAPOĞLUNUN YAPTIĞI AÇIKLAMA
Spor Bakanı Kasapoğlu ulusal bir gazeteye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Sayın Kılıçdaroğlu, 8 milyon öğrenci üzerinden yapmış olduğu algı çalışmasında, ‘Biz bunu bir yılda hallederiz’ diyor. Muhalefet partisinin yönettiği bir büyükşehir belediyesinin, yapmış olduğumuz 4 bin kapasiteli yurdun fosseptiğini, atık suyunu dahi 2 yıldır bağlayamadığını özellikle ifade etmek isterim. Bırakın yurt yapmayı, bırakın kapasite artırmayı, bırakın bu standartları aziz gençlerimize sunmayı, onlar açıkçası bir yurdun su sistemini, atık su sorununu dahi çözmekten acizler. Her alanda karşı oldukları gibi, bu alanda da yine karşı duruş, yine kör muhalefet anlayışını ortaya koydular. Biz onların marifetiyle bazı basın organlarında da pompalanan bu negatif algı çalışmasının neye hizmet ettiğini çok iyi biliyoruz.”

GİRGİN: EKSİKLİK BAKANLIĞIN KENDİSİNDE
CHP Milletvekili Girgin sariipekhaber.com ve SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Yeterli yurt olmayışından dolayı sosyal devletin yapması gereken yurtların yapılmaması nedeniyle sokaklarda yatan öğrenciler var. Ödediğimiz vergiler, kamusal kaynaklarımız bütün öğrencilerimize ücretsiz olarak yurt hizmet vermeye yetiyor. Fakat iktidar bu kaynakları bir avuç sermaye grubuna rant sağlamak için kullandığından ve ranta talana ve sömürüye dayalı bir inşaat düzeni kurduğu için şimdi öğrencilerimize yurt yok diyor. Yok, çünkü yurt için ayrılması gereken paralar 5’li çeteye ayrılıyor. Bu noktada da öğrencilerimizin barınma sorunu yeterli kaynak olmamasından değil, iktidarın politik tercihinden kaynaklanıyor. Bütün bu sıkıntılar ortadayken bu konudaki acziyeti ortaya çıkan iktidar yurt söz konusu olduğunda kalkmış Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni işaret ederek Muğla’da yapılan yurdun açılmamasının sebebini belediyeye bağlamış” dedi.

BELEDİYENİN YAZDIĞI YAZIYA CEVAP BİLE VERİLMEMİŞ
Yurdun su ve kanalizasyonun bağlanmayışının nedeninin Muğla Büyük Şehir Belediyesi olmadığını özellikle vurgulayan Girgin şunları söyledi:
“İddianın tam tersi durum var ortada. Zaten bu konu ile ilgili soru önergesi de vereceğim. Kendi eksikliklerini neden söylemiyor? Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce 27 Ağustos’ta Gençlik ve Spor Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü’ne içme suyu abonelik işlemleri için başvuru yapılması gerektiği bildirilmiş. Buna rağmen hala başvuru gerçekleşmemiş. Dolayısıyla yurtların iskan ruhsatı alınmamış. Oysa bütün alt yapı çalışmaları tamam. Başvuru yapsalar işlem yapılacak. Demek ki eksiklikleri var ki başvuru yapmamışlar. Sayın Spor Bakanı eğer yurt yoksa bunun sebebini sağda solda aramasın. Eğer yurtlar yetersiz ve öğrenciler sokakta yatıyorsa bunun gerekçe ve bahanesini sağda solda aramayıp kaynak öğrenciden yana kullanılsın.”

Bir cevap yazın