Marmaris Atatürk Bilim Parkı bir ilke ev sahipliği yaptı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı, Muğla’da bir ilke ev sahipliği yaparak Sihirbaz Fizikçiler Grubu (SİFİGU) tarafından desteklenen “17 Eylül Uluslararası Mikroorganizma Günü” kutland

Muğla’nın Marmaris Belediyesi tarafından organize edilen ve İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nda, Sihirbaz Fizikçiler Grubu (SİFİGU) tarafından desteklenen etkinlikle kutlanan “17 Eylül Uluslararası Mikroorganizma Günü” Muğla’da bir ilk oldu. Bilim için önemli bir tarih olan 17 Eylül 1683’te Anton Van Leeuwenhoek mikroskobik gözlemlerini İngiltere Kraliyet Bilim Akademisi’ne bir mektupla göndermişti. 17 Eylül mikroorganizmaların keşfinin başlangıç tarihi kabul edilerek 2017 yılından bu yana bu tarih “Uluslararası Mikroorganizma Günü” olarak kutlanıyor.

İLK OLARAK PORTEKİZLİ BİLİM ADAMLARINCA KUTLANMIŞTI

Mikroorganizmaları tanıtmak ve farkındalık oluşturmak için, dünyada ilk olarak Portekizli bilim insanları tarafından kutlanan gün, Muğla’da ilk kez Marmaris Belediyesi İçmeler Atatürk Bilim ve Eğitim Parkı’nda kutlandı. Marmaris Belediyesi tarafından organize edilen, SİFİGU tarafından desteklenen etkinlikte, öğrencilere mikroorganizmalar hakkında bilgi verildi. Uygulamalı olarak yararlı ve zararlı mikroorganizmaların morfolojik özellikleri anlatıldı. Etkinlik hakkında bilgi veren parkın Fen Bilgisi Öğretmeni Simay Eruysal, “Hafta sonları çeşitli etkinliklerimiz oluyor. Bugün 17 Eylül Uluslararası Mikroorganizma Günü. Bu etkinlik yurtdışında her yıl yapılıyor. Biz de bir mikroorganizma sergisi oluşturduk. Bakteri ve küf yetiştirdik. Öğrencilerimizin daha iyi gözlem yapabilmesi için maya deneyimizi yaptık. Öğrencilerin mikroskopla, mikroorganizmaların morfolojik özelliklerini görmelerini sağladık” dedi.

MİKROORGANİZMALAR HAYATIMIZDA ÖNEMLİ YERE SAHİP

Mikroorganizmaların hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Şahin ise, “17 Eylül 1683’te Anton Van Leeuwenhoek mikroskobik gözlemlerini İngiltere Kraliyet Bilim Akademisi’ne bir mektupla göndermişti. Bu tarih mikroorganizmaların keşfinin başlangıç tarihi kabul edildiğinden dolayı 2017 yılından beri Uluslararası Mikroorganizma Günü olarak kutlanmaktadır. Dünyada ilk olarak, Portekizli bilim insanları mikroorganizmalar hakkında farkındalık oluşturmak için kutlanmıştır” diye konuştu.

Bir cevap yazın