Muğla’da artan çimento fiyatlarına inşaat boykotu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu, artan çimento fiyatlarını boykot etmek amacıyla 24 Eylül’e kadar inşaatları durdurma kararı alan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)’a destek kararı aldı.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu yaptığı bir açıklamayla artan çimento fiyatlarını boykot etmek amacıyla 24 Eylül’e kadar inşaatları durdurma kararı alan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)’a tam destek vereceklerini açıkladı. MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ile 6’ncı Meslek Komitesi (İnşaat Taahhüt vb.) Başkanı Menaf Kıyanç ve komite üyeleri 15 gün boyunca inşaatları durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

ÇİMENTOYA BİR YILDA YAPILAN YÜZDE 200 ZAM KABUL EDİLEMEZ

Ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektöründeki maliyetler arasında ciddi bir yer tutan çimento ve türevleri ürünlere, son bir yıl içerisinde gelen yüzde 200’lük zam yapıldığının belirtildiği açıklamada, “Bunu kabul etmek mümkün değil. Çünkü bu orantısız zamlar, hem inşaat sektöründeki firmaları hem de nihai tüketiciyi mağdur etmektedir. Yükselen afaki maliyetler, sektörün küçülmesine, nihai tüketicinin de alım gücünün kaybolmasına neden olmaktadır. Bu yüzden Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu tarafından alınan kararı destekliyor, komitemiz üyeleri ile uygulama kararlılığı içerisinde olacağımızı ifade ediyoruz” denildi.

İMKON BAŞKANI: ÜRETİM KAPASİTESİ 115 MİLYON TON

Çimento fiyatlarında yüzde 200’ü bulan haksız zamlar olduğunu belirterek çimentocularla masaya oturmak istediklerini ancak olumlu yanıt alamayınca bu kararın kaçınılmaz olduğunu ifade eden İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, ‘Üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurt dışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurt dışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz. Kararımız Anadolu’nun bize bağlı yaklaşık 40 derneğinde uygun gören meslektaşlarımızın aynı anda tek tip afiş asılması suretiyle başlayacak. Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın