Av. Çağlayan: SİNPAŞ resmi kurumlara başka halka arza başka dosya veriyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesinde ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verilen Kızılkum Mevkii’nde Sinpaş GYO’nun yaptığı inşaatın durdurulması için Marmaris Kent Konseyi dava açtı. 11 Eylül’de Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde açılan dava ile ilgili konuşan İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu üyesi Av. Sevin Çağlayan, “Resmi kurumlara onay için sunulan dosya ile halka arz için sunulan dosya arasındaki büyük farklar var” dedi.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde hukuk ve imara aykırı biçimde yapılması planlanan ve ‘ÇED gerekli değildir’ raporu verilen Kızılkum mevkii’nde Sinpaş GYO’nun yaptığı inşaatın durdurulması için Marmaris Kent Konseyi dava açtı. 11 Eylül’de Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde açılan davaya destek veren İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu üyesi SAv. Sevin Çağlayan, “Resmi kurumlara onay için sunulan dosya ile halka arz için sunulan dosya arasındaki büyük farklar var” dedi.

ÇED RAPORU İLE KONU HORMONLU HALE GETİRİLDİ
İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi SAv. Sevin Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, “Muğla, Marmaris, İçmeler’de hukuk ve imara aykırı biçimde yapılması planlanan ve ‘ÇED gerekli değildir’ raporu ile de hormonlu hale gelen projenin halka arzının ardından, 13 Ağustos’ta bölgede çıkan büyük yangınlar büyük bir tahribat oluşturmuşken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje için Milli park sınırları içinde olmasına rağmen “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Yangınlarla bölgede binlerce dönüm orman yok olmuşken alınan karar büyük tepki çekti. 2027 yılında tamamlanması planlanan proje Marmaris Kent Konseyi tarafından yargıya taşındı ve 11 Eylül’de Muğla 3. İdare Mahkemesi’ne dava açıldı. Resmi kurumlara onay için sunulan dosya ile halka arz için sunulan dosya arasındaki büyük farklar olduğu ortaya çıktı” dedi.

SADECE KARADA DEĞİL DENİZ ALANINDA DA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK
Proje tanıtım dosyasının incelendiğinde başka detayların ortaya çıktığını söyleyen Çağlayan, “Proje tanıtım dosyası iki etap üzerinden oluşturulurken, izahname ve değerleme dosyalarında projenin dört etaptan oluştuğu beyan ediliyor. Proje dosyasında, 9 bin 600 metrekare alana sahip marina alışveriş merkezinden söz ediliyor. Biz anlıyoruz ki, sadece karada değil, deniz alanında da değişikliğe gidilmek isteniyor. Bunun kabul edilmesi mümkün değil ayrıca hiçbir yasal dayanağı da yok” diye konuştu.

“PROJE ZAMAN İÇERİSİNDE HORMONLU BİÇİMDE BÜYÜDÜ”
Bir zevksizlik abidesi olarak yapılan proje ile, bir koyun kamunun kullanımına kapatıldığını kaydeden Çağlayan, inşaat alanının ruhsat olmadan sürekli büyütüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:
“Proje ruhsat olmaksızın sürekli revize edilmiş ve inşaat alanı genişletilmiş. Halka arzdan önce, bir izahname ve değerleme raporu hazırlanmış. Burada iki parselden söz ediliyor. ‘ÇED gerekli değildir’ kararı proje tanıtım dosyasındaki 2518 No’lu parsel için verilmiş. Oysa inşaat yapılacak 1598 No’lu bir parsel daha var. Bu parsel üzerinde ihtiyati tedbir kararı var. Bir diğer husus; proje tanıtım dosyasındaki 2518 No’lu parsel için, 3194 sayılı İmar Kanunun 32. Maddesi gereğince belediyenin koyduğu şerh de var. Şerh daha sonra Yapı ve Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonu kararıyla kaldırılsa da, bunun nasıl gerçekleştiği de yargıya taşınabilecek unsurlar içeriyor. Bir diğer ve önemli husus ise buranın Marmaris Limanına giriş ve çıkışın olduğu tek nokta olmasıdır. Burada oluşması muhtemel bir çevre/deniz kirliliği, Marmaris Körfezinin telafisi mümkün olmayacak şekilde tahribatına sebep olacaktır. Marina, alışveriş merkezi ve termal parktan bahsediliyor ancak projede bunlar yok. Bu çerçevede Marmaris Kent Konseyi’nin haklı mücadelesine destek vermeyi sürdüreceğim.”

Bir cevap yazın