Datça’ya 30 milyonluk içme suyu müjdesi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Uzun yıllardan bu yana su sıkıntısı çekilen Muğla’nın Datça ilçesi Betçe Bölgesine yapılacak olan ve 2055 yılına kadar bölgenin içme ve kullanma suyunu karşılayacak olan 30 milyon lira bedelli projenin müjdesi verildi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, uzun yıllardan bu yana su sıkıntısı çekilen Datça’da vatandaşlara su müjdesi verdi. Başkan Gürün toplantıda Datça’nın Betçe Bölgesine yapılacak olan ve 2055 yılına kadar bölgenin içme ve kullanma suyunu karşılayacak olan milyon lira bedelli projenin yapılacağını açıkladı.
Dr. Osman Gürün, Datça’da CHP’li Belediye Başkanı Gürsel Uçar, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar ile bir araya geldi. Toplantıda nüfus artışı ve yeraltı su kaynaklarındaki azalma nedeniyle sorun yaşayan ve Betçe Bölgesi olarak adlandırılan Cumalı, Mesudiye, Sındı, Yaka ve Yazı Mahallelerine yapılacak olan projenin tanıtımı MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen tarafından yapıldı.

PROJE BELEDİYE KAYNAKLARINDAN KARŞILANACAK
2016 yılında hazırlanan projenin finansmanı için Çevre Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulmuş ve bunun üzerinde Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü bütçesinden hibe sağlanmıştı. Ancak bu hibenin iptal edilmesi nedeniyle yapımına başlanamayan yatırımın tamamı bu yıl Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarıyla hayata geçirilecek.
Proje ile Betçe Bölgesine iki etap halinde yapılacak ve 27 bin 500 kişinin 2055 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak miktarda içme ve kullanma suyunun iletimi sağlanacak.

İLK ETAPTA YÜZDE 70’LİK BÖLÜM YAPILACAK

24 Eylül’de ihalesi yapılacak olan 1. etap kapsamında yatırımın yüzde 70’lik kısmı tamamlanacak olup 4 ayrı kuyudan temin edilecek içme suyu; 2 adet terfi istasyonu, 3 adet su deposu, 2 adet maslak ve imalatı yapılacak olan 18 kilometrelik hat ile mahallelere iletilecek.

Başkan Gürün, içme suyu ve altyapı yatırımları için uluslararası kredi kuruluşlarından 2 milyar liranın üzerinde kredi taahhüdü aldıklarını söyledi. Gürün “2016 yılından bu yana emek verilen ancak, finansman temini sağlanamadığından başlanamayan su sorununu 2055 yılına kadar çözeceğiz. Toplamda 8,5 milyar liralık altyapı yatırımına ihtiyacı olan ilimizde, içme suyu kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanmak, içme suyu sistemlerimizi iyileştirmek, hizmet ağımızı genişletmek ve enerji tüketimimizi yenilenebilir kaynaklardan temin edebilmek adına geliştirdiğimiz projeler için uluslararası kreditörler yakın ilgi gösterdi” İfadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın