Muğla’daki maden ruhsatları iptal edilsin

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Çevre Platformu Muğla’da meydana gelen orman yangınları sonrasında yanan alanlarla ilgili bilimsel çalışmalar sonuçlanıncaya kadar, Muğla’da hiçbir yeni maden ruhsatı verilmemesi, ruhsat verilmiş olsa dahi  hiçbir yeni maden alanının işletmeye açılmaması için başlattığı imza kampanyası 3 bini geçti.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan ve hemen ardından Bodrum Mazı, Çökertme, Mumcular, Milas, Köyceğiz, Kavaklıdere, Seydikemer ve Menteşe’de devam ederek 2 hafta süren yangınların ardından Muğla Çevre Platformu imza kampanyası başlattı. Platform üyeleri yanan alanlarla ilgili bilimsel çalışmalar sonuçlanıncaya kadar, Muğla’da hiçbir yeni maden ruhsatı verilmemesi, ruhsat verilmiş olsa dahi  hiçbir yeni maden alanının işletmeye açılmamasını istedi. Kampanya 3 bini geçti.

 TEK BİR AĞAÇ DALINA, HATTA YAPRAĞINA İHTİYACIMIZ VAR

Ülke genelindeki orman yangınlarından sonra tek bir ağaç dalı ve hatta yaprağına ihtiyacımız olduğunun belirtildiği açıklamada, “Şu anki verilere göre 66 bin hektar ormanlık alanımız ve sayısını tahmin bile edemediğimiz canlılarımız yandı, kül oldu. Yanan ormanlarımızda yaban hayvanlarımızın habitatı ya yok oldu ya da çok daraldı. Şimdi ise yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Kızılçamlarımızın, karaçamlarımızın, meşelerimizin, maki topluluklarımızın, karakulaklarımızın, kaplumbağalarımızın, arılarımızın, böceklerimizin, Marmaris Semenderlerimizin yeniden hayat bulmak için zamana ihtiyacı var. Yanan ormanlarımızın rehabilite edilmesi gerekiyor. Rehabilitasyon süresinde ise objektif bakış açısı ile değerlendirme yapan bilim insanlarımızın görüş ve yönlendirmeleri dikkate alınmalı” ifadeleri kullanıldı.

MUĞLA’DAKİ ORMANLIK ALANLARIN YÜZDE 65’İNE MADEN RUHSATI VERİLMİŞ

“Diğer yandan dünyayı etkisi altına alan ve Akdeniz Havzası’nda bu etkiyi şu anda yangınlarla, çok kısa zaman sonra da susuzlukla gösterecek olan olumsuz koşullara müdahale etmek için hep birlikte çalışmamız gerekiyor” denilen açıklamanın devamı ise şöyle:
“Tema Vakfı 2020 yılı araştırma verilerine göre Muğla’daki ormanlık alanlarımızın yüzde 65’ine maden ruhsatı verilmiş durumda. Bilimsel çalışmalar sonuçlanıncaya kadar, Muğla’da hiçbir yeni maden ruhsatı verilmemesini, ruhsat verilmiş olsa dahi  hiçbir yeni maden alanının işletmeye açılmamasını talep ediyoruz. Çünkü Muğla’nın ve tüm Anadolu topraklarının üstü, altında yatan madenlerden çok daha değerlidir. Muğla Cennet Kalsın.”

Bir cevap yazın