Muğla’ya rezervasyonsuz gelmeyin

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Gözde turizm merkezi Muğla’ya tatilcilerin tercih etmesiyle başlayan ve 9 günlük tatilinde eklenmesiyle artacak yoğunluk nedeniyle vatandaşları uyaran Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Rezervasyonları olanlar Muğla’mıza gelmeli. Kimsenin tatili burnundan gelmesin” dedi.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Muğla’da bayram öncesi yoğunluk hat safhaya ulaşırken, 9 günlük Kurban Bayramı tatili de il nüfusunun 4 milyonu bulması bekleniyor. İldeki yoğunluğu değerlendiren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, bayram öncesi Marmaris ve Fethiye gibi turisttik ilçelerin nüfuslarının 2 katına çıktığını, Bodrum’un nüfusunun ise milyona yaklaştığını belirterek, “Rezervasyonları olanlar Muğla’mıza gelmeli. Kimsenin tatili burnundan gelmesin” dedi.

GÜRÜN: BİR AĞACIN ALTINI MEKAN EDİNİYORLAR
Muğla’ya bayram öncesi başlayan ve sonrasında da devam edecek olan büyük bir akımın olduğuna dikkat çeken Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Yollarda trafik uzun kuyruklar oluşturuyor. Bizim temennimiz şu, vatandaşlarımızın kendi sağlığı açısından güzel tatil yapabilmeleri. Bunun için de mutlak suretle rezervasyon yaparak buraya gelmeleri şart. Buraya rezervasyonsuz geldiklerinde aradıklarını bulamadıklarında tekrar geri dönüşü de göze alamıyorlar ve bir ağacın altına arabamızı çekelim ve birkaç gün burada tatilimizi yapalım düşüncesine giriyorlar. Rezervasyon yapmadan gelen vatandaşlarımız maalesef bir ağacın altını mekan ediniyorlar” dedi.

 “BELEDİYELERİMİZ BÜYÜK BİR YÜK ALTINA GİRDİLER”
Yaşanan yoğunlaşma ve kamplaşmanın ardından oluşabilecek kirliliğin önüne geçmek için belediye ekiplerinin çok büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Başkan Gürün, “Ağaç altında çadır kurup tatillerini yapan turistler, çöp üretiyorlar ve ilçe belediyelerimiz üretilen çöp miktarları açısından olağan üstü gayret göstermek durumunda kalıyorlar. Bu ve bunun gibi birçok konuda ilimizde büyük bir faaliyet var ve belediyelerimiz bu faaliyetlerle birlikte büyük bir yük altına girdiler. İlçe belediyeleri 1 veya 2 defa gittikleri alanlara 10 defa gitmek durumunda kalıyorlar. Denizlerde de aynı yoğunluk var. Bütün tekneler şuanda rezerve edilmiş ve faaliyete geçmiş durumdalar. Onlarında atıkları kıyıya bırakılıyor. Dolayısı çok büyük ve limitini aşan bir durum var” ifadelerini kullandı.

MUĞLA NÜFUSU 4 MİLYONU AŞABİLİR
Yabancı turistlerin gelmesi ile birlikte Muğla nüfusunun 4 milyonu da aşabileceğine dikkat çeken Başkan Gürün, sosyal mesafenin önemi hatırlatarak şunları söyledi;
“Yabancı turistlerinde geldiğini düşünürsek ve onların virüs taşıyıp taşımadıkları konusunda emin olmadığımız için burada sağlıkla ilgili sorunlarda olabilir diye düşünüyoruz. Biz Türkiye’de mavi rengi alan ilk şehiriz. Aşılama konusunda başarılıyız ama dışarıdan gelenlerin ne olduğu, ne taşıdığını tam anlamıyla bilmemiz mümkün değil. Mesafe ve uygun koşullarda tatil yapılması gerekirken adeta bulduğu ağacın altına çadır kurarak, bir bez gererek orada tatil yapmayı yeğliyorlar. Bu doğru değil. O bakımdan çok dikkatli olmaları gerekiyor. Hem kendi sağlıkları için hem de toplumun sağlığı için. Hizmetlerin daha uygun ve sağlığa uygun şekilde yapılabilmesi için lütfen rezervasyonlu olarak geliniz. Rezervasyonları olmayanların Muğla’mıza gelmeleri durumunda yaşayacakları olumsuz koşullar nedeniyle tatillerinin burnundan gelmesini istemeyiz.”

Bir cevap yazın