İki denizi kucaklayan şehir “Yeryüzü Cenneti” Muğla

Genel, GEZİyorum, Haber
Haberi paylaşın

Tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri, yüzde 68’i ormanlarla kaplı olan, Ege ve Akdeniz’in buluştuğu bin 484 kilometrelik girintili çıkıntılı kıyıya ve koylara sahip Muğla, adeta sloganlarında da yer aldığı gibi “Yeryüzü Cenneti” olarak biliniyor. Ege ve Akdeniz’in birleştiği Muğla turizmde olduğu kadar spor turizminin parlayan yıldızı oldu.

DATCA-SYMI ARASINDA 2003 YILINDAN BU YANA DUZENLENEN DUNYA BARIS GUNU DOSTLUK YUZME ETKINLIGI

Likya ve Karya Uygarlıklarına ev sahipliği yapmış ve birçok medeniyetin izlerini her karış toprağında hissettiren Muğla, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca misafire ev sahipliği yapıyor. Tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri, yüzde 68’i ormanlarla kaplı olan, Ege ve Akdeniz’in buluştuğu bin 484 kilometrelik girintili çıkıntılı kıyıya ve koylara sahip Muğla, adeta sloganlarında da yer aldığı gibi “Yeryüzü Cenneti” olarak biliniyor. Ege ve Akdeniz’in birleştiği Muğla turizmde olduğu kadar spor turizminin parlayan yıldızı oldu.
Ziyaretçilerine konaklama, yeme içme ve eğlencenin yanında her türlü alternatif turizm olanaklarını ve spor çeşitlerini sunan Muğla, son yıllarda pek çok ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına başarı ile ev sahipliği yapıyor.

İŞTE O ŞAMPİYONALAR
Muğla’da Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Uluslararası Yat Yarışları, Dünya Kiteboard Şampiyonası, Kitesurf (Uçurtma Sörfü), The Bodrum Cup Yelken Yarışları, dünyaca ünlü yamaç paraşütü, Dünya Ralli Şampiyonası, Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası, kano ve kürek yarışları, dünyanın en zorlu parkurlarından birisi olan Dalaman Çayı’nda rafting, Uluslararası Marmaris ERGO-MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları, Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası, Altınpalet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası, Windsurf Türkiye Şampiyonası ilk akla gelenler.

EN FAZLA SES GETİRENİ CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU
Dünyada 192 kanalda 700 milyon konuta canlı yayınla giren yaklaşık 3 milyar insanın ülkemizin bu güzelliklerini izlediği bir organizasyon. Bu şampiyonayı televizyondan izledikten sonra çok beğendikleri bölgeyi görmek için gelen yabancı turist sayısında da ciddi anlamda artışlar oluyor. Aynı zamanda tura katılan sporcular da bu güzelliklere karşı hayranlıklarını gizleyemiyor. Özellikle dünyaca ünlü sporcuların bu organizasyona katılmaları buradaki güzellikleri de sosyal medya hesaplarından paylaşmaları Türkiye ve tabii ki Muğla için artı bir durum oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI ULUSLARARASI YAT YARIŞLARI
Cumhurbaşkanlığı himayesinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla İstanbul ve Muğla Valiliği işbirliğinde, İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından Türkiye Yelken Federasyonunca organize edilen yarışların bir ayağı iki yıldır Muğla’da gerçekleştiriliyor. Bu sene ikincisi 25 Haziran’da Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın Marmaris’ten start vermesiyle başlayan yarışlar 26 Haziran günü Bodrum’da sona erdi. Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’nın son yıllarda spor turizminde adından sıkça söz ettirdiğinden bahsetti. Vali Orhan Tavlı, ulusal ve uluslararası organizasyonların yanı sıra; ülkemizdeki birçok bölgenin aksine ilimizin pek çok farklı noktasında yılın dört mevsiminde sporseverleri cezbedecek çeşitli spor etkinliklerine de ev sahipliği yaptığını belirtti.

MARMARİS DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI
Dünya çapındaki en prestijli yarış organizasyonlarından sayılan Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) corona virüsü salgınına rağmen üst üste üçüncü kez ev sahipliği yapan Marmaris, dev ralliden alnının akıyla çıktı. Salgın nedeniyle Monte Carlo, İsveç ve Meksika’daki rallilerle başlayan WRC’de sezon Mart İle Eylül arasında yapılamadı. Estonya Rallisi’yle yeniden start alan organizasyon, Marmaris’teki Türkiye Rallisi’yle devam etti. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Marmaris’te 19 ülkeden 130 ünlü sporcu ve 65 otomobilin katılımıyla 18-20 Eylül tarihlerinde, 707 kilometrelik parkur, 12 özel etapta düzenlendi.

FETHİYE YAMAÇ PARAŞÜTÜ DÜNYACA ÜNLÜ
Fethiye ilçesi Babadağ’dan yamaç paraşütü ile bin 970 metre yükseklikten atlayıp havada süzülerek Ölüdeniz’in incecik kumlarını, alabildiğine doğa ve yeşile doyabileceğiniz manzarası, turkuaz renkli denizi olan plaja inebildiğiniz başka bir yer yoktur. Dünyanın en iyi uçuş noktalarından biri sayılan Ölüdeniz’in doğu yakasındaki heybetli Babadağ’daki yamaçtan koşup atladığınızda ayaklar yerden kesildiği anda adrenalin tavan yapıyor ama sonra alışıyorsun. Tek dikkat edeceğiniz şey pilot koş dediğinde koşmak. Uçuş öncesindeki eğitimin sonunda ise en büyük espri ise, “Merak etmeyin bugüne kadar kimseyi havada bırakmadık” cümlesi.
Uçuş koşullarının elverişliliği ile yılın dört mevsimi yerli ve yabancı misafirlere hizmet sunuluyor. Babadağ rüzgârın yönü, şiddeti ve olağanüstü manzarasıyla her yıl Uluslararası Hava Oyunlarına ev sahipliği yapıyor.

AKYAKA’DA KİTESURF (UÇURTMA SÖRFÜ) KEYFİ
Gökova Körfezi’ndeki Akyaka Koyu, kısa sürede bol rüzgarıyla 2000 yılında Türkiye’ye giren ve hızla yol kat ederek büyük bir gelişme gösteren uçurtma sörfünün Çeşme Alaçatı ile Gökçeada’dan sonra üçüncü merkezi olma yolunda aşama kaydetti. Rüzgar enerjisi kullanılarak, board üzerinde dengede kalarak yapmaya çalışılan ve doğaya hiçbir zararı olmayan son derece keyifli bir spor olan uçurtma sörfünü, son yıllarda her yaştan birçok kişi yapmaya başladı. 3 kilometrelik sığ ve kumluk sahili, altı ay boyunca sahile doğru esen 3- 6 bofore sabit rüzgarıyla bu spor için dünya standartlarında koşullar sunan Akyaka’ya kısa sürede İngiltere, İspanya, Almanya ve İsveç’in de aralarında bulunduğu Avrupa’nın 10 farklı ülkesinden gelen sörfçülerin de uğrak yeri oldu. Koyda, kısa sürede uçurtma sörf eğitimi veren kulüpler kuruldu. Bu kulüplerin eğitim ve gösterilerini yaptığı Muğla’ya 25 kilometre, ilçelerinden Ula’ya 14, Marmaris’e ise 30 kilometre uzaklıktaki koyda sürekli yurt içi ve yurt dışı turnuvalar düzenleniyor. Dünya Kiteboard Şampiyonasına ev sahipliği yaptı.

WİNDSURF’TE (RÜZGAR SÖRFÜ) DÜNYA ÇAPINDAYIZ
Son yıllarda Türkiye’de de oldukça popüler hale gelen sörf sporu, ekstrem sporlardan hoşlananların favorilerinden. Rüzgar Sörfü anlamına gelen Wind Surf ve gücünü dalgalardan alan Wake Surf yani Dalga Sörfü gibi farklı türleri olan bu spor, tercihiniz hangisi olursa olsun size müthiş bir özgürlük hissi veriyor. 29 yıldan bu yana sörf yapan ve son 3 yıl Türkiye’de 2 yılda da dünyadaki tüm yarışmalara katıldığını belirten Çağla Kubat açıklamalarında “Datça’nın dünyanın sayılı sörf merkezlerinden birisi Zor bir parkur.  Sörf benim yaşam kalitemi çok artırdı. Bir gelecek sundu” ifadelerini kullanıyor.

THE BODRUM CUP YELKEN YARIŞLARI
30 yılı aşkın süredir gerçekleştirilmekte olan yarışlar Muğla’da yelkenciliğin tanınmasında büyük katkı sağladı. Genç neslin yelken sporu ile tanışmasını sağlayan The Bodrum Cup, koyların ve denizlerin korunmasında farkındalık yarattı. Usta ve mühendislerin yeni ürettikleri yatların performanslarını gösterme olanağı bulabildiği, deniz üstünde yüzen bir boatshow da denilen yarışlarda yatların konuklarıyla birlikte yarışabildikleri dünyadaki ender regattalardan birisi. Bu sayede denizi seven ancak hayatında daha önce hiç yelken sporu yapmamış kişiler de bu heyecanı deneyimleme fırsatı bulabiliyor. Heyecan dolu yarışların yanı sıra katılımcılar hem karada hem de denizde pek çok eğlenceli programları izleme keyfi yaşıyor. Konserlerin yanı sıra, Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması gibi etkinliklerle keyifli bir festival ortamı yaratılıyor.

DALAMAN ÇAYINDA RAFTİNG
Dalaman ve Köyceğiz İlçeleri sınırları içinde yer alan Dalaman Çayı’nda özellikle Marmaris, Bodrum, Ortaca, Dalyan ve Fethiye bölgesine tatile gelen turistlerin büyük ilgi gösterdiği rafting, Akköprü Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla birlikte 2011 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21’inci Bölge Müdürlüğünce yasaklanmasıyla gerileme dönemine girdi. Fakat eskiden yıl genelinde günde ortalama 200 kişinin katıldığı turlara az da olsa ilgi var. Raftingin en yoğun dönemi 01 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında yaşanıyor. Dalaman Çayının rafting için en elverişli nehirlerden birisi olduğunu belirten 22 yıllık rafting rehberi Recep Güler SÖZCÜ HAFTASONU’na “Raftingin 9 kilometresi baraj nedeniyle kaybedildi. Eskiden zorluk derecesi çok zor anlamına gelen 4 puanlık çağlayanlar vardı. Buralardan geçmen adrenalin açısından müthişti. Derece 5 ise aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişleri olan yerlerimiz vardı ve dünya profesyonelleri buraya akın ediyordu. Şu anda yine aynı heyecan yaşanacak parkurlarımız var ama eski müşterimizi kaybettik” dedi.

CİP SAFARİ

VE DİĞERLERİ
* Yılın her mevsimi yüzme sporunun yapılabildiği Muğla’da Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası gerçekleştiriliyor.
* 52 kilometrekare alanı, elverişli iklimi ve suyun durgunluğu ile Köyceğiz Gölü son yıllarda kano ve kürek milli takımları tarafından tercih edilen önemli bir su sporları merkezi haline geldi.
* Bodrum’da son yıllarda düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Optimist Yarışları ve Marmaris Uluslararası Yat Kulübünün (MIYC) düzenlendiği Marmaris ERGO-MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları da büyük ilgi gören organizasyonlar arasında yer alıyor.
* Dünya Plaj Güreşi Şampiyonası, Türkiye Plaj Güreşi Şampiyonası, Altınpalet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası gibi önemli spor müsabakaları gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın