Muğla’da MUÇEV’den kiralanan arazide doldurulan gölet plaj yapılıyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, Muğla Çevre Koruma Vakfı(MUÇEV) üzerinden AKP’li olması sıfatıyla kiralandığı iddia edilen denize sıfır Turnalı sahilindeki göletin doldurularak kurutulduğu ortaya çıktı. Araziyi geçen yıl Aralık ayında vefat eden AKP’li Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya’nın yeğeni Murat Karadağ, nüfusunu kullanarak kiraladığı ve doğal göleti doldurup ekolojik yapıya zarar verdiği gerekçesiyle CİMER’e şikayet edildi.

Eskiden böyleydi

Muğla’nın Menteşe ilçesi Turnalı sahilinde, Muğla Çevre Koruma Vakfı(MUÇEV) üzerinden AKP’li olması sıfatıyla bir kişiye kiralandığı iddia edilen denize alanda yeni bir rant kapısı elde edildiği iddiası ortaya çıktı. Araziyi geçen yıl Aralık ayında vefat eden AKP’li Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya’nın yeğeni Murat Karadağ’ın nüfusunu kullanarak kiraladığı, deniz kenarına bungalowlar, dinlenme alanları ve plaj yaratmak için kamyonlarla doğal göletin kurutulduğu iddia edilerek CİMER’e şikayet edildi.

Bu hale geldi

MUÇEV KİRALADIĞI ALANI KİRAYA VERDİ
Antalya’dan Keşan’a Türkiye’nin en güzel sahillerini ihalesiz kiralayan Muğla Çevre Vakfı Turizm Ticaret Limitet Şirketi’nin (MUÇEV) kiraladığı Muğla’nın Menteşe ilçesi Turnalı sahilinin Murat Karadağ’a kiralandığı ortaya çıktı. Geçen yıl 17 Aralık’ta vefat eden AKP’li Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya’nın yeğeni Murat Karadağ’ın hem AKP üzerinden, kardeşinin de Muğla Valiliği Menteşe Kaymakamlığı üzerinden bu işlemlere nüfus kullanarak kiraladığı bu alandaki doğal göleti doldurmasıyla çevreciler harekete geçti. Karadağ, 17 kamyon dolgu malzemesi kullanarak sahil kenarındaki doğal göleti doldurup ekolojik yapıya zarar verdiği gerekçesiyle CİMER’e şikayet edildi.

RANTA İZİN VEREN MEMURLARIN DA CEZALANDIRILMASI İSTENDİ
Yapılan şikayette, rant elde etmek için yasal olmayan yollara başvuran kişilerin cezalandırılması istenerek, “Ekte fotoğrafı bulunan kaçak yapı hakkında izin veren kurumlar açısından yürütmenin durdurulmasını, ayrıca doğal göleti doldurup ekolojik yapıya zarar verenler hakkında gerekli işlemlerin yapılıp kanunlar çerçevesinde cezai işlem yapılmasını, Murat Karadağ isimli şahsın hem Ak Parti üzerinden, kardeşinin de Muğla Valiliği Menteşe Kaymakamlığı üzerinden bu işlemlere nüfus kullanarak yapmaya çalışmalarından dolayı sahilin ve çevrenin katliamına neden olan devlet memurlarına gerekli işlemin yapılması konusunda gereğini arz ederim” ifadeleri kullanıldı.

Böyle oldu

MUÇEP DE DEVREYE GİRİYOR
Yasal olmayan ve doğal dengeyi bozacak işlemlerin durdurulması için Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) da ürütmenin durdurulması için bir dilekçe kampanyası ve devamında gerekirse hukuki süreçleri de başlatmaya hazırlanıyor.

One thought on “Muğla’da MUÇEV’den kiralanan arazide doldurulan gölet plaj yapılıyor

  • Gökova sahilleri özel çevre koruma bolgesi olarak planlanmış bu alanın yönetim planları yapılmış ve CSB nca onaylanmıştır. Tüm bölgenin ki içinde Tunalı da vardır, koruma ve kullanım kararları verilmiştir. Bakanlığın ve diger tüm kurum ve kuruluşların ve de kisilerin bu plana aykırı hareket etmesi mümkün değil değildir. Herkesi özellikle Bakanlığı bu plana uymaya davet ediyorum.

Bir cevap yazın