Gözlükçülere önce izin, sonra yasak

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Tıbbi Cihaz Kurumu yayınladığı duyuruda 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında gözlükçüleri yasaklardan muaf tutmuş valiliklere konuyla ilgili yazı gönderilmişti. 30 Nisan’da yayınlanan yeni yazı ile Tıbbi Cihaz Kurumu gözlükçüleri de yasaklara dahil edilince Türkiye’deki 8 bin gözlükçü isyan etti. Muğla Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Sinan Çetinkaya, acilen yanlış karardan dönüleceğini beklediklerini söyledi.

17 günlük tam kapanmayla ilgili olarak Tıbbi Cihaz Kurumu yayınladığı bir duyuruyla ülke genelindeki gözlükçülerin 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında yasaklardan muaf tutulduğunu belirterek valiliklere konuyla ilgili yazı gönderilmişti. Fakat 30 Nisan’da yayınlanan yeni yazı ile Tıbbi Cihaz Kurumu, gözlükçüleri de yasaklara dahil etti. Türkiye’deki 8 bin gözlükçünün mağdur olduğunu belirten 13. Bölge Muğla Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Sinan Çetinkaya, acilen yanlış karardan dönüleceğini beklediklerini söyledi.

ÖNCE İZİN SONRA NEDEN YASAK?
Muğla Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Sinan Çetinkaya SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Yayınlanan yeni yazı ile Tıbbi Cihaz Kurumu Gözlükçüleri de yasaklara dahil etti. 81 il valiliğine gönderilen yazıda kısaca ‘Gözlükçülerin muaf olması konusundan vazgeçtik. Onları da yasağa dahil ettik’ denildi” diyerek şöyle konuştu:
“İçişleri Bakanlığımızın 29 Nisan’da yayımladığı ilk genelgede tam kapanma sürecinden muaf tutulan biz Tıbbi Cihaz Satıcısı Optisyenlik Müesseseleri yeni bir karar ile muaf listesinden çıkartıldı. Vatandaşlarımıza sağlık hizmeti veren bizler tam kapanmadan önce siparişi edilmiş görmeye yardımcı malzeme ve tıbbi cihaz olan gözlük ve numaralı camları müşterimize teslim edemez bir duruma düşürüldük. Sağlık ile hiçbir ilgisi olmayan bir sürü sektör (inşaat malzemesi satanlar ve inşaat yapan sektör) tam kapanmadan muaf tutulmaktadır. Bu anlamda kimin sağlık hizmeti verdiğini gerçekten sormak istiyoruz.”

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE ÜVEY EVLATLIĞIMIZ BİTMİYOR
Hastane poliklinikleri ve eczaneler kapanma sürecinde sağlık hizmeti vermeye devam ederken, reçete almış vatandaşların 17 Mayıs tarihini beklemek zorunda bırakıldıklarını da sözlerine ekleyen Çetinkaya, “Bu karar 8 bin optisyenlik müessesesi ve yaklaşık 45 bin çalışanını derinden yaralamıştır. Müşterilerimiz içerisinde tek gözü hiç görmeyip diğer gözü de gözlükle görebilenler var ve bu insanlar kamu kurumlarında da çalışıyor. Bu kişinin tek gören gözünün camı veya gözlüğüne bir zarar gelirse bunu yaptırma şansı olmayacak. Örnek verecek olursak yasak gelmeden önceki ilk gün açtığımızda gözlük satamadık ama en az 20 tane kırık dökük tamiratı yaparak insanların mağduriyetini giderdik. Az da olsa kasamıza para girdi ve bir çalışanımızın mutfağına yardımcı oldu. Gerekli yerlere müracaatımızı yaptık ve yanlıştan kısa bir süre içinde dönüleceğini ümit ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın