CHP’li Girgin: Semt pazarları açılmalı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, tam kapanma genelgesi ile Türkiye geneli semt ve üretici pazarlarının kapatılması nedeniyle ürünlerin tarlada kaldığını, çiftçinin mahsulünün çöpe gittiğini belirterek, “Hiç değilse belli yerlerdeki pazarlar açılmalı” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, tam kapanma genelgesi ile Türkiye geneli semt ve üretici pazarlarının kapatılması nedeniyle ürünlerin tarlada kaldığını söyledi. Çiftçinin mahsulünün çöpe gittiğini belirten Girgin, “Pazarlama sorunları nedeniyle çiftçinin mahsulü çöpe gidiyor. Hiç değilse belli yerlerdeki pazarlar açılmalı” dedi.
am kapanma genelgesi ile Türkiye geneli semt pazarları ve üretici pazarlarının düşünülmeden kapatıldığını söyleyen Girgin, “Başta küçük ölçekli üreticiler olmak üzere orta ölçekli üreticiler de varını yoğunu serasındaki mahsulüne bağladı. Üreticiler, ‘Malum zaten masraflar çok fazla birde ürünlerimizi pazarlayamazsak biteriz’ diyor, dedi.

ÇİFTÇİLER ÇÖZÜM İSTİYOR
Çiftçilerle konuşarak sorunlarını dinleyen Süleyman Girgin, çiftçilerin neler istediklerini şöyle sıraladı:
* Hükümetten ürünlerine alım garantisi istiyorlar.
* Tam kapanma olmasın demiyoruz ama yapılacaksa da bize destek olun, diyor çiftçiler.
* Hükümet olarak yasakları koyarken neden Tarım Bakanlığı tarafından bizim bu yaşayacağımız pazarlama sorunları düşünülmemiştir? Seçim zamanında seçim yatırımı olarak tanzim satışları yapan bu hükümet şimdi neden zor durumda bulunan biz üreticileri görmezlikten gelmektedir, diye soruyor çiftçiler.
Tam kapanma döneminde pazarların tümünün kapatılması çok büyük bir haksızlıktır.

Bu nedenle semt pazarlarının kuralları netleştirilerek, en azından belli saatlerde açılmasında yarar vardır. Pazarların açık olması pazarcı esnafı ve çiftçi kadar tüketici için de gereklidir.”

Bir cevap yazın