Başkan Çıralı, tam kapanmada işletmelere hibe desteği istedi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Marmara ve Ege Bölge Toplantısında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan tam kapanmada mağdur olan işletmelere hibe desteği istedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Marmara ve Ege Bölge Toplantısı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında çevrimiçi video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Marmara ile Ege’den oda ve borsa başkanlarının katıldığı toplantıda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, kapalı işletmelere hibe desteği verilmesi gerekliliğini dile getirirken, elektrik, su vb. fatura ile kurum ve banka ödemelerinin ertelenmesi istedi. Konaklama, turizm ve inşaat sektörünün yaşadığı sorunları Hisarcıklıoğlu’na anlatan Başkan Çıralı, konaklama tesislerine yabancı turistleri taşıyan turizm acentelerinin de muafiyet verilmesi konusunda da destek istedi.

EKONOMİ ÇARKLARININ DÖNMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda corona virüsü salgın sürecinde ekonominin çarklarının dönmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Başkan Hisarcıklıoğlu, 28 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Pandemi sürecinde TOBB tarafından yapılan girişimler ve gerçekleştirilen projelere ilişkin kısa bir sunum yapan Hisarcıklıoğlu, daha sonra oda ve borsa başkanlarına söz vererek taleplerini dinledi ve notlar aldı.


BAŞKAN ÇIRALI, “SGK, VERGİ VE KREDİ ÖDEMELERİ ERTELENSİN” 
Toplantıda konaklama, turizm ve inşaat sektöründe yaşanan sorunları gündeme getiren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, corona virüsü salgını nedeniyle ciddi zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek ekonomik etkilerin azaltılması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. 17 gün devam edecek tam kapanma tedbirleri kapsamında birçok sektörün faaliyetlerine ara verdiğini vurgulayan Başkan Çıralı, bu süreçte KDV, SGK, elektrik, su gibi faturalar ile SGK, vergi ve diğer kurum ödemelerinin en az 20 gün faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini belirtti ve Hisarcıklıoğlu’ndan destek istedi.

TÜM YASAKLARDA KAPALI SEKTÖRLER DESTEKLENMELİ
Tam kapanma tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan restoran, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya,  elektronik ürünler, beyaz eşya, klima, kırtasiye, otomotiv ürünleri ve perakende ticareti sektörlerine hibe desteği beklediklerini aktaran Başkan Çıralı, “KOSGEB destekleri çıktı fakat imalat/üretim sektörlerini kapsıyor. Tüm yasaklarda kapalı olan sektörler desteklerden yaralanamıyor. Bu üyelerimizin de unutulmamasını ve desteklenmesini talep ediyoruz.” diye konuştu. Çıralı, seyahat acentelerine de muafiyet verilmesi gerektiği konusunu Hisarcıklıoğlu’na iletti. Ayrıca Başkan Çıralı, dünyaca ünlü koylar ve turistik bölgelerdeki yapılaşmanın durdurulmasına yönelik TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan destek istedi. 

Bir cevap yazın