Kadem Mete’den Marmaris’te plaj parasız olacak sözü

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesinde ağaçlar köklenerek yapımı devam eden Halk Plajında sesini yükselten çevrecilere karşı AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete açıklama yaparak, “Giriş ücretsiz olacak ve vatandaşlarımız uygun fiyata 5 yıldız kalitesinde hizmet alacak, kimseye de kiraya verilmeyecek” sözünü verdi.

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi Sahil Yolu üzerinde ağaçlar köklenerek yapımı devam eden Halk Plajında sesini yükselten çevrecilere karşı AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete açıklama yaptı. Mete açıklamasında plaja girişin ücretsiz olacağını ve başka kuruluşa kiralanmayacağının sözünü vererek, “Vatandaşlarımız uygun fiyata 5 yıldız kalitesinde hizmet alacak, kimseye de kiraya verilmeyecek” dedi.

VATANDAŞLARIMIZ UYGUN FİYATA 5 YILDIZ KALİTESİNDE HİZMET ALACAK
İçmeler sahil yolu üzerinde yapımı devam eden “Halk Plajı” hakkında sosyal medyada çıkan haberlerin ardından plaj hakkında bilgi veren, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, işletmenin yapımı ve tüm finansmanının Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü İştiraki olan Turaş A.Ş tarafından karşılandığını belirtti. Mete “Halkımız getirdiğimiz bu hizmetin işletmesi de yine Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü İştiraki olan Turaş A.Ş tarafından yapılacaktır. Sosyal medyada çıkan bazı söylemlerde olduğu gibi buranın kiraya verilmesi söz konusu değildir” dedi.

PLAJ VE TESİSLER DOĞAYA UYGUN OLACAK
Ücretsiz Halk Plajı projesi kapsamında yapılacak işler hakkında bilgi veren Mete; “Mevcut tehlikeli durumdaki taş duvarlar kaldırılarak yerine temel izolasyonu yapılmış şekilde mevcut dolgu zemin yükü ile deniz suyuna dayanıklı beton istinat yapısı gerçekleştiriliyor. Seyir terası ile beraber seyir terasının altına 2 şer adet kadın-erkek tuvalet, soyunma kabinleri, duşlar, oturma yerleri, bebek bakım odaları ve plaja iniş merdivenleri olan kullanım alanları oluşturulacaktır. Kaplaması kayrak taşı ile yapılarak doğal bir görünüm verilerek doğaya uygun halde olacaktır. Çökme riski olmayan ancak onarım gerektiren taş duvarlarda ise gerekli su drenajını sağlayacak şekilde barbakan boruları yerleştirildikten sonra taş yapısı güçlendirilecek ve görsel olarak güzelleştirilecektir” diye konuştu.

GİRİŞ ÜCRETSİZ
Halk plajı yapılan yerin geçmişte yine beach olarak özel sektör tarafından işletildiğini belirten Mete şunları söyledi:
“Bu alan daha önce de aynı maksatla özel sektör tarafından işletiliyordu. Hatta kanunen vatandaşların kullanımına kapatılamayacak olan plajların halk tarafından kullanılmasına da engel olunduğu yönündeki haberleri sizlerde geçmişte basından takip etmişsinizdir. Oysa şimdi tamamen halkın kullanımına açılıyor. İşletmesi de bakanlık iştiraki bir firma tarafından yapılacak. Vatandaşlarımız girişe hiçbir ücret ödemeyecek. Yeme içme mekanları da bakanlıkça belirlenen halka uygun fiyatlarla beş yıldızlı hizmet verecek.”

YIKILAN BİR AĞAÇ İÇİN 10 AĞAÇ DİKİLECEK
Kadem Mete, yapım işi sırasında yürüyüş yolu üzerinde yapılan kazılarda meydana gelen toprak kaymasıyla 4 ağacın devrildiğini bir ağacın yeniden dikilemeyecek duruma geldiğini ancak bu ağaç yerine 10 ağaç dikimi için firmaya talimat verildiğini söyledi. Mete, diğer üç ağacın da Milli Parklar ve Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personellerinin destekleri ile başka alanlara taşınarak usulüne uygun dikilmelerinin sağlandığını, proje kapsamında yaklaşık 4 bin adet bitki ve ağaç dikilerek alanın muazzam bir yeşil örtüye kavuşacağını da sözlerine ekledi.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA ÖZEL PLAJ
Yürüme yolunda yapılacak modüler yapılar içeresinde restoran, büfe ve dinlenme alanları gibi pek çok imkanın da yer alacağını belirten Mete; “Bu yapılar tamamen doğaya uyumlu taş ve ahşap kaplamalar ile uyumlu bir görsel sunacaktır. Peyzaj olarak ise helikopter pisti ve mendireğimiz deck kaplama ile kaplanarak 350 metre plaj hattı ise ahşap yürüme yolları şemsiye, şezlong, sehpa, cankurtaran kuleleri, kabana, hamak, kamelya gibi ürünler ile donatılacaktır. Engelli vatandaşlarımız için denize engelli iniş rampasına kadar her detayın düşünüldüğü proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimine uygun malzemelerle tamamlanacaktır” dedi.

Bir cevap yazın