Muğla Optisyen Gözlükçüler Odası: Biz de tam kapanmaktan muafız

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüsü salgınındaki vaka artışı nedeniyle tüm ülkede geçerli olan 17 günlük tam kapanma kararının ardından bazı meslek gruplarından sesler yükselmeye başladı. Muğla Optisyen Gözlükçüler Odası açıklama yaparak, “Biz de tam kapanmaktan muafız fakat bu halkımıza tam anlamıyla duyurulmadı” dedi.

Ülkemizde şimdiye dek 4 milyondan fazla vatandaşımızı etkileyen corona virüsü salgını ile ilgili 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanma kararının ardından bazı meslek gruplarından ses yükselmeye başladı. 13. Bölge Muğla Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Sinan Çetinkaya SÖZCÜ’ye özel açıklama yaparak odalarına bağlı gözlükçülerin de tam kapanmaktan muaf olmalarına rağmen bunun tam duyurulamadığından sıkıntılı olduğunu söyledi.

GENELGEDE AÇIKÇA YAZILMAMIŞ AMA BİZ DE AÇIĞIZ
13. Bölge Muğla Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Sinan Çetinkaya SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, Optisyenlik Müesseselerinin (Gözlükçüler) Tıbbi Cihaz (optik cam, optik çerçeve, kontakt lens) satışı yapan, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış firmalar olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:
“Optisyenlik Müesseseleri ve Tıbbi Cihaz satışı yapan firmalar Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmaları nedeniyle 29 Nisan -17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapatmadan muaf tutulmuşlardır. İç İşleri Bakanlığı genelgesinde Tıbbi Cihaz satan tanımı sektörümüzü açık bir şekilde ifade etmemektedir. 8 bin gözlükçü ve diğerleriyle beraber 50 bin firmayı ilgilendiren bir durum olması nedeniyle halkımızın bunu anlayabilmesi için bu açıklamayı yapmak zorunda kaldık. Tıbbi cihaz tanımı: Optisyen- Gözlükçü, medikal cihaz, maske dezenfektan satan, diş protez imalatı yapan firmaları, odyometri (işitme cihazları) temsil etmektedir, Tıbbi Cihaz satan Optisyen- Gözlükçüler tam kapanma sürecinde Optisyenlik Müesseselerini dolayısıyla açık olacağı bilgisini değerli vatandaşlarımız ile paylaşmak istiyoruz.”

Bir cevap yazın