Muğla’nın coğrafi işaretli 15 ürünü markalaşma sürecinde

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının (MUTSO) 2016 yılında hız verdiği markalaşma çalışmaları, geçen yıl 2’si MUTSO’ya ait olmak üzere, 5 Muğla ürünü coğrafi işaret alarak Muğla’nın tescilli ürün sayısı 15’e yükseldi.

Muğla’nın yöresel ve geleneksel ürünlerinin markalaşması amacıyla yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar alınıyor. Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının (MUTSO) 2016 yılında hız verdiği markalaşma çalışmaları, geçen yıl 2’si MUTSO’ya ait olmak üzere, 5 Muğla ürünü coğrafi işaret alarak Muğla’nın tescilli ürün sayısı 15’e yükseldi. Milas Zeytinyağı ise Avrupa Birliğinde coğrafi işaret alarak Muğla’nın AB Coğrafi İşaret alan ilk ürünü oldu.

COĞRAFİ İŞARETLER KATMA DEĞER SAĞLIYOR
Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle bölgesi ya da ülkesi ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren coğrafi işaretler, bölgelerin tanıtım ve imajına katma değer sağladığının belirtildiği MUTSO açıklamasının devamı şöyle:
“Bu kapsamda Muğla’nın da ürünlerine ve değerlerine marka değeri kazandırma amacıyla Muğla kurum, kuruluş ve STK’ları tarafından önemli bir süreç başlatıldı. Odamızın da 2016 yılında hız verdiği markalaşma çalışmaları, il genelinde meyvelerini vermeye başladı. 2020 yılında 2’si MUTSO’ya ait olmak üzere, 5 Muğla ürünü coğrafi işaret aldı.”

2020’DE COĞRAFİ İŞARET ALAN ÜRÜNLER
Geçen yıl Şubat ayında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarıyla Seydiler Kilimi, Nisan’da Muğla Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarıyla Muğla Beyaz Mermeri, Ağustos’ta Muğla Ticaret ve Sanayi Odası çalışmalarıyla Kavaklıdere Cevizi, son olarak Kasım ayında Fethiye Belediyesinin çalışmalarıyla Fethiye Kaya Halısı ve Üzümlü Dastarı Coğrafi İşaret alarak tescillendi.
Ayrıca Milas Ticaret ve Sanayi Odasının tescilli ürünü Milas Zeytinyağı, Avrupa Birliğinden coğrafi işaret alan ilk Muğla ürünü oldu.

Bir cevap yazın