Muğla’da kaçak yapılarla havadan mücadele başladı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleşen ruhsatsız yapılaşma ile mücadele kapsamında kurumlar arasında iş birliği ve koordinasyon toplantısında kaçak yapılaşmanın önlenmesi için her türlü denetimlerin yapılması kararlaştırıldı. Muğla geneli dronlarla kontrol edilecek.

Muğla Valiliğinde ruhsatsız yapılaşma ile mücadele kapsamında kurumlar arasında iş birliği ve koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda öncelikle Özel Çevre Koruma Bölgeleri, Doğal Sit Alanları ve Kıyı Kanunu’na tabi alanlar olmak üzere Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi sahil kesimlerindeki kaçak yapılaşmalarla kesin mücadele kararı alındı. Kaçak yapılaşma helikopter ve dronlarla kontrol edilerek belirlenerek yasal işlem uygulanacak.

HELİKOPTER VE DRONLARLA KONTROL EDİLECEK
Muğla genelinde bugünden itibaren özellikle turizmin yoğun olduğu Fethiye, Bodrum ve Marmaris ilçelerinde 2021 yılı inşaat sezonu bitimine kadar Muğla Valiliği, emniyet müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince helikopter ve dronlarla saha denetimleri yapılacak.
Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Orhan Tavlı, Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı S.G. Kıdemli Binbaşı Süleyman Ercan ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil katıldı.

454 BİN 876 HEKTARLIK ALAN KONTROL EDİLECEK
Muğla’da kara ve deniz alanlarının yaklaşık 454 bin 876 hektarlık kısmı Doğal Sit Alanı ile Özel Çevre Koruma Bölgeleri ve buraların çevrelerinde kaçak yapılaşma ile mücadele edilecek. Bölgede kara, deniz ve hava denetimleri artırılacak.
Ayrıca kaçak yapılaşmanın bölgede jeopolitik, topografik yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle depremler başta olmak üzere sel, taşkın, orman yangınlarına neden olduğu can ve mal kaybı riskini artırdığı da belirtildi. Bu nedenle belediyelerin kesinlikle müsamaha göstermemesi ve kaçak olarak yapı inşa eden kişi/ firmalar hakkında yapının hafriyat ve su basman aşamasından başlamak üzere gerekli bildirimleri yapmaları istendi. Ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapıların yetkili birimlere iletilmesi noktasında mahalle muhtarlarının da duyarlı olması istendi.

Bir cevap yazın