İYİ Partili Ergun: Muğla’da tarımsal sulama alt yapısı neden eksik?

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, Muğla’daki sulama projeleri ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, Türkiye genelinde yaşanan şiddetli kuraklık, iklim krizinin potansiyel riskleri ve Muğla’nın tarımsal sulama alt yapısının hali hazırdaki yetersizliğini içeren soru önergesi verdi. Önergeyi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını isteyen Ergun, “İlimizin çeşitli yerlerinde yapılması planlanan 10 gölet ve 5 baraj inşasının henüz tamamlanmamış olması, Muğla için önemli bir kayıptır” dedi.
Prof. Dr. Metin Ergun, önergesinde, “Yakın zamanda Türkiye genelinde yaşamış olduğumuz şiddetli kuraklık, iklim krizinin potansiyel riskleri ve Muğla ilimizin tarımsal sulama alt yapısının hali hazırdaki yetersizliği dikkate alındığında, Bakanlığınızın Muğla’ya yönelik tarımsal sulama konusunda yapacağı çalışmalar ehemmiyet arz etmektedir. Zira Muğla’da tarımsal sulamada yaşanan sorunlar ürün deseninin çeşitlendirilememesine, daha yüksek gelir getiren ürünlerin üretilememesine sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı,

10 GÖLET VE 5 BARAJIN İNŞASI NE ZAMAN BİTECEK?
Bu doğrultuda, daha önce Muğla’nın çeşitli yerlerinde yapılması planlanan 10 gölet ve 5 barajın inşasının henüz tamamlanmamış olmasının Muğla için önemli bir kayıp olduğunun hatırlatıldığı soru önergesinde şu sorular yer aldı:
* Bakanlığınızın Muğla’daki tarımsal sulama projeleri ne durumdadır?
* Bahsi geçen projelerin gerçekleşme oranları nedir?
* Projelerin bugüne kadar bitirilememe nedenleri nelerdir?
* Bakanlığınız bahsi geçen projeler için ne kadar harcama yapmıştır?
*Bakanlığınız bahsi geçen projeleri hangi tarihlerde bitirmeyi öngörmektedir?

Bir cevap yazın