CHP’li Girgin TBMM’nde 2 bin kere patlayan Bodrum su hattını sordu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Bodrum ilçesinde DSİ tarafından yapılan ve son 5 yıl içerisinde 2 binin üzerinde patlayan su isale hattı ile ilgili CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin verdiği soru önergesinde, “Arızalar ve bu arızalardan kaynaklı su kesintileri nedeniyle vatandaşlar neden mağdur ediliyor?” diye sordu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2010 – 2011 yıllarında DSİ tarafından yapılan ve son 5 yılda yaklaşık 2 bin kez patlayan su isale hattının durumu CHP’li Süleyman Girgin tarafından TBMM’ne taşındı. Girgin, TBMM’de yaptığı konuşmada, “Bodrum’da meydana gelen arızalar ve bu arızalardan kaynaklı su kesintileri nedeniyle vatandaşlar neden mağdur ediliyor?” dedi.
Girgin, konuşmasında su isale hattı ile ilgili mahkeme kararları ve müfettişlerce yürütülen soruşturmalarda gelinen durumu ve Bodrumluların yıllardır yaşadığı sorunların çözümü adına Bakanlığın ne gibi çalışmalar yaptığını da sordu.

TOPLUM SAĞLIĞI BÜYÜK BİR RİSK ALTINDADIR
“Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ihaleler ile yaptırılan ve 2011 yılı sonunda tamamlandığı ifade edilen Bodrum Yarımadası İçme Suyu Projesi, imalat ve proje hatalarından dolayı milleti canından bezdirmiştir” diyen Girgin, meydana gelen arızaların çok sayıda yerleşim alanında 72 saatlere varan su kesintilerine sebep olduğunu da hatırlattı. Girgin, “Bunların yanı sıra yol içinde çok büyük ölçekli çukurlar oluşturarak kazalara neden oluyor. Bu durum sel etkisi yaratarak taşkın ve su basmalarına neden olarak toplum sağlığı adına büyük bir risk haline gelmiştir. Daha önce vermiş olduğumuz yazılı soru önergesinin üzerinden geçen 2 yılda ‘Bin’ olan arıza sayısı, ‘2 bin’ rakamlarına ulaşmış ancak, sorunun çözümü adına halen herhangi bir adım atılmamıştır” ifadelerini kullandı.

BODRUM’UN SU ÇİLESİ NE ZAMAN BİTECEK?
Girgin açıklamasının devamında ise Tarım ve Orman Bakanlığına şu soruları yöneltti:
* Hukuki süreç ne durumdadır?
* Patlamaların sorumluları tespit edilmiş midir?
* İmalâtlar ayıplı ve yüklenici kusurlu ise Bakanlık olarak neden işlem yapmıyorsunuz?
* Hangi sebeplerle gereğini yapmıyorsunuz?
* Daha önceki soru önergemize cevabi olarak yataklama – gömlekleme işlemlerinin DSİ personeli tarafından takip edildiği ve soruşturulduğu söylenmişti. Müfettiş soruşturmalarının sonucu nedir?
* Mahkeme, boru seçiminin hatalı olduğunu, yataklama-gömleklemenin uygun kesitler ve malzeme ile yapılmadığını, ayrıca, işletmeci kuruluşun kusurunun olmadığı hususlarını tespit ederek delillendirmiştir. Buna rağmen CTP hatların yenilenmesi çalışmalarına halen neden başlanmamaktadır ve bugüne kadar oluşan zararların tazmini adına Bakanlığınızca hangi işlemleri yaptınız?
* Diğer projelerde (Afyon örneğinde olduğu gibi) yenileme çalışmaları ivedilikle yapılmışken Bodrum İlçemiz neden cezalandırılmaktadır?
* İnsanların can ve mal güvenliğini riske atan CTP ve devamlı arızalanarak su kesintilerine sebep olan, yolları köstebek yuvasına çeviren HDPE hatların turizm sezonu öncesinde yenilenmesi amacıyla Bakanlığınızca gerekli işlemlere başlanacak mıdır?
* Kısacası Bodrumluların “SU ÇİLESİ” ne zaman bitecektir?

Bir cevap yazın