CHP’li Girgin: Muğla’ya kenevir tarımı yapılma izni verilmeli

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye’nin 19 ilinde yetiştirilme izni verilen kenevir üretiminde Muğla’nın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kapsam dışı bırakılmasına tepki göstererek, “Muğla nüfusunun yüzde 60’ı kırsalda yaşıyor. Muğla’ya kenevir üretim izni verilmeli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kenevir yetiştirme izini verilen iller arasında Muğla’nın bulunmamasına tepki gösterdi. Girgin, yaptığı açıklamada bakanlığa yazılı olarak başvuru yaptıklarını ayrıca geçen yıl Kasım ayında Plan ve Bütçe Komisyonunda Muğla’ya kenevir ekim izninin verilmesi için Bakan Bekir Pakdemirli ile görüştüklerini ve bu izin için konunun takipçisi olacaklarını belirtti. Girgin, “Muğla nüfusunun yüzde 60’ı kırsalda yaşıyor. Muğla’ya kenevir üretim izni verilmeli” dedi.

MUĞLA’DA KENEVİR TARIMININ TARİHİ ESKİYE DAYANIYOR
Girgin, yaptığı açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı olarak başvurduklarını ve Bakanlıktan cevap olarak Muğla İlinin kenevir yetiştirilmesinde yeterli deneyime sahip olmadığı için izin verilmediği söylendiğini belirtti. Bakanlıktan gelen bu cevabın tatmin edici bir cevap olmadığını belirten Girgin,  “Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verilmiş ancak Muğla ili kapsam dışı bırakılmıştı. Bakanlığın yazılı sorumuza verdiği cevapta Muğla ilinin kenevir yetiştirilmesinde deneyime sahip olmadığı için izin verilmediği belirtilmişti. Oysa tarihte Muğla ve özellikle Milas’ta kenevir tarımının yapıldığı biliniyor” dedi.

KÜLTÜR BALIKÇILIĞI DA BİLİNMİYORDU
Ayrıca 1980 öncesinde kültür balıkçılığı nedir diye bilinmeyen Muğla’da bugün Türkiye’nin kültür balığının yüzde 50’sinin üretildiğini de söyleyen Girgin, “Bunlar öğrenilmeyecek şeyler değil. Muğlalı çok kısa sürede kültür balığı üretmeyi, seracılık yapmayı, çilek, kiraz üretmeyi, slaj yapmayı öğrendiyse kenevir tarımını da çok kısa sürede öğrenebilir. Önemli olan Muğla’mızda fazla su tüketmeyen, ekonomik değeri yüksek yeni ürünler ekilmesini sağlamaktır. Kenevirin mucize sayılabilecek özelliklerinin yeni yeni anlaşılmaya başlandı. Nüfusunun yüzde 60’ı kırsalda yaşayan Muğla’mız için yeni ekonomik değer niçin olmasın?” diye konuştu.

MUĞLA NÜFUS DAĞILIMI KENEVİR YETİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇOK UYGUN 
Kenevir yetiştirmenin yüzde 60 nüfusun kırsalda yaşadığı Muğla’ya çok önemli bir gelir kaynağı olabileceğini vurgulayan Girgin,  kırsal yerleşmenin büyük orana sahip olduğu Muğla’da bu iznin verilmesi gerektiğini savunarak şöyle konuştu:
“Kenevirin ülkemiz açısından önemini hassasiyetle takip eden gazeteci Yalçın Bayer aracılığıyla iletişim kurduğumuz ASAM Kendir Enstitüsü başkanı sayın Dr Erdem Ulaş ile de yaptığımız görüşmelerde detaylı bilgilere ulaştık. Kenevir köylerimizin zenginleşmesini ve geri dönüşü sağlayacak, topraklarımızı temizleyerek hem çiftçiyi, hem kullanıcıyı, hem sanayiciyi hem doğayı destekleyecek bir hazinedir. Çığ gibi büyüyen kenevir lobileri, STK ve hükümet işbirlikleri içerisinde başta ABD olmak üzere, Kanada, Çin, Almanya, Avustralya, İsrail, Hollanda, Fransa’da üretim sahaları süratle oluşturulup, her geçen gün istihsal alanları genişletiliyor. ABD ekim alanlarını yüzde 150  arttırdı,  2018’de ekimi serbest eyalet sayısını 38’e çıkarttı. İsrail’de tıbbi kenevir üretimi için yaptığı Ar-Ge’ler neticesinde sağlık bakanlığından kanunu geçirdi. Kanada’da 100 bin hektar alan kenevir ekimi yapılmaktadır.”

ÜLKELER EKİM VE ÜRETİMLERİNİ ARTIRIYOR
Hollanda’da ekim ve üretimin yüzde 200 arttırıldığını, Romanya’ya 2 laboratuvar ve  işleme tesisi kurulduğunu da ifade eden Girgin, “Tarımsal ürünlerde Avrupa lideri olan Hollanda yeni Ar-Ge üsleri kurmak kaydıyla kenevir türlerinin gen kodlarını araştırıyor. Almanya’da tıbbi kenevir talebine yetişilemiyor. Almanya; AB’yi komşu ülkelerde ekim yaptırmak üzere fonluyor. AB fonları ile Romanya’da kenevir mamüllü yemekler ve 100 bin dekar ekim alanı, Bulgaristan’da fonlar ile 60 bin dekar ekim alanı, Yunanistan’da İskeçe başta olmak üzere 30 bin dekar ekim alanı ve kenevir istihsal bölgeleri oluşturuldu ve ekimler serbest bırakıldı” dedi.

SİVAS’A OLDUĞU GİBİ MUĞLA’YA DA İZİN VERİLMELİ
Son olarak Ocak ayında Sivas’ın da kenevir tarımı yapabilecek iller kapsamına alındığını söyleyen vekil Süleyman Girgin, “Sivas ilimizin de kapsam içine alındığını memnuniyetle öğrendik. Darısı Muğla’ya diyoruz. Geçen yıl Kasım’da Plan ve Bütçe Komisyonunda konuyu tekrar gündeme getirdik ve görüşmeler sonunda sayın bakan şifahi olarak araştıralım demişti. En kısa zamanda Muğla’mızın da kenevir ekim kapsamına alınması için konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE KENEVİR ÜRETİMİYLE İLGİLİ DURUM
Türkiye’deki kenevir üretimi ve üretimin arttırılması ile ilgili konuşan Girgin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkemizin ekilebilir tarım alanı 237 bin 450 kilometrekaredir. ‘Kenevir Yönetmeliği’ 19 ilde kontrollü ekim kaydıyla güncellendi. Sivas’ın dahil olmasıyla 20 ilimiz kapsam içinde. Kendir Enstitüsü Başkanı Erdem Ulaş’tan aldığımız bilgilere göre kenevirin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kendir ekimi masrafsız, ürünü bereketlidir. 5 ayda 5 metre yüksekliğe erişir, kenevirden 50 bin çeşit ürün yapılır. Lifi, tohumu, odunu, çiçeği, yaprağı ve de kökü yani her parçası değerlidir. Kağıt sektörü için yüksek selüloz oranı, sekiz kere dönüştürülebilir olması, yüzde 55 üretim maliyetinde tasarruf ve bio-bozunur olması bu bitkiyi mucize kılıyor. Küresel gıda krizi bizi de etkiliyor. Kenevir toprağı bereketlendirir, hayvan yataklarını barınakları kenevirden yaparak daha sağlıklı damızlık, aynı zamanda havadar ortam sağlanır, nebat bereketlenir, üretim artışı sağlanır. bio-polimer, ilaç sanayii, bio-yakıt, inşaatın her alanı, petro-kimyanın her alanında kullanılabilecek ve dünyanın endüstriyel devrim yaptığı nebat için Anadolu toprakları biçilmiş kaftandır.”

DENETİMLİ ENDÜSTRİYEL KENEVİR İSTİHSAL HAMLESİ BAŞLATILMALI
“8 bin yıllık  kazılar da bulgularına rastlanan, Türk geleneklerinde her zaman ismi geçen 50 bin çeşit ürün yapılabilen kendir/ kenevir bitkisi için ivedilikle ‘Denetimli Endüstriyel Kenevir İstihsal’ hamlesi başlatılmalıdır” diyen Girgin, “TV kanallarında ‘Endüstriyel ve Tıbbi Kenevir’ istihsal programları yapılmalı ve sürdürülebilir eğitim içerikli kamu spotları ve programlar yapılmalıdır. Muğla’da yeni kıstas, kriterler ve şehirler; acilen tekrar yazılmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın