CHP’li Alban: Muğla’mızın doğal güzelliği birilerinin iştahını kabartıyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, geçen yıl 26 Ağustos’ta Muğla’da kaç firmaya JES arama izni verildiğini soran önergeye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu cevap verdi. Alban, Soylu’nun cevabını eleştirerek, “Muğla’mızın doğal güzelliği birilerinin iştahını kabartmaya devam ediyor” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, geçen yıl 26 Ağustos’ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için TBMM’ne verdiği soru önergesinde “Muğla’da kaç firmaya JES arama izni verildiğini” sormuştu. Bakan Soylu’nun 10 Eylül’de gönderdiği cevaba Alban’dan yine eleştiri geldi. Alban, “Muğla’mızın doğal güzelliği birilerinin iştahını kabartmaya devam ediyor. Ama Muğla’yı AKP’ye ve onun yandaşlarına talan ettirmeyeceğiz” dedi.
Mürsel Alban geçen yıl 26 Ağustos’ta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle, “01.01.2015 – 24.08.2020 tarihleri arasında kaç adet ‘arama ruhsatı’ başvurusu yapılmıştır? Yapılan başvurulardan kaç adedi için, arama ruhsatı verilebileceği eski adıyla MİGEM şimdiki adıyla Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından, Muğla Valiliğine bildirilmiştir? Yukarıdaki tarihler arasında, Muğla Valiliği’ne hangi ilçelerdeki sahalarda arama ruhsatı için müracaatta bulunulmuştur? Bu sahalarının koordinatları nedir? ve bu tarihler arasında Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kaç adet jeotermal sondaj arama projesiyle ilgili olarak sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır?” sorularına yanıt istemişti.

SÜLEYMAN SOYLU 10 ŞUBAT’TA CEVAP VERDİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mürsel Alban’nın sorularına şu cevapları verdi:
“Muğla Valiliğine; Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Fethiye, Ortaca, Köyceğiz, Menteşe, Dalaman, Marmaris, Datça, Ula ilçeleri için 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu kapsamında 01.01.2015 – 24.08.2020 tarihleri arasında 138 adet “Arama ruhsatı” başvurusu yapılmış, yapılan başvurulardan 126 adedi arama ruhsatı verilebileceği Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından valiliğe bildirilmiş, 69 adedi kabul edilmiş, 12 adedi reddedilmiş, 45 adedi süresi içinde işlem yapılmadığı için iptal edilmiş olup 21 adedine işletme ruhsatı verilmiştir.”

ALBAN: MUĞLA’YI AKP’LİLERE TALAN ETTİRMEYECEĞİZ
Özellikle turizm bölgelerine yakın noktalara son 5 yıl içinde 138 adet jeotermal kaynak arama başvurusunun yapılmış olmasının iddialarını güçlendirdiğini söyleyen Alban şunları söyledi:
“Biz jeotermal enerjiye değil, jeotermal enerji adı altında doğamızın, toprağımızın, yeşilimizin talan edilmesine, yandaş enerji şirketlerine peşkeş çekilmesine karşıyız. Her zaman söylediğimiz gibi, Muğla’yı AKP’ye ve onun yandaşlarına talan ettirmeyeceğiz.
Yağmaya geçit vermeyeceğiz. Arama izni verilen bölgelerin çoğu tespit ve tescil edilmiş hassas ekosistemlerdir. İçlerinde barındırdıkları nadir ve nesli tehlike altındaki türler ve yaşam alanlarından dolayı, buralarda hiçbir şekilde bu tür jeotermal enerji kaynak arama çalışmaları yapılamaz. Çünkü jeotermal enerjiye bağlı olarak salınan atıklardaki tehlikeli kimyasallar, temiz yeraltı sularının kirlenmesi gibi birçok telafisi mümkün olmayan çevresel etkiler ortaya çıkacaktır. Toprağımız, derelerimiz, yer altı sularımız ve denizlerimiz büyük bir tehdit altında kalacak ve kirlenecektir.”

Bir cevap yazın