CHP’li Girgin: Arıcıların ekmeğiyle oynamayın Mesire yeri ihalesini iptal edin

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesi Karaca Mahallesi’nde, 30 hektarlık (300 bin metrekarelik) bir alanın mesire yeri olarak ihaleye çıkartılacağını belirten CHP’li Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. 

Muğla’nın Marmaris ilçesi Karaca Mahallesi’nde bugün (pazartesi), 30 hektarlık (300 bin metrekarelik) bir alan mesire yeri olarak ihaleye çıkartılacak. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, bu ihaleyle ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Girgin “Eğer bu mesire yeri, vatandaş için oluşturuluyorsa; niye oradaki vatandaşın, muhtarın ve belediye başkanının haberi yok? Birilerine peşkeş mi çekilecek?” dedi.
Vatandaş için mesire alanlarının açılmasına karşı olmadıklarını dile getiren Girgin, açıklamasında, “Eğer bu mesire yeri, vatandaş için oluşturuluyorsa; niye oradaki vatandaş, muhtar ve belediye başkanının haberi yok? Birilerine peşkeş mi çekilecek bu kadar yer? Yoksa 5 kilometre ötedeki ‘Yazlık Saray’ yetmedi de, ‘Saray’ için mesire alanı mı oluşturuluyor?” ifadelerini kullandı.


ARI YETİŞTİRİCİLERİ ZARAR GÖRECEK
Girgin ihale yapılacak bölge ile ilgili bilgiler vererek yapılacak işlem hakkında detaylı bilgi istedi. Girgin şunları söyledi:
“Marmaris, Türkiye’de özellikle çam balı üretiminin kalbi Muğla’nın gözbebeklerinden biri. Marmaris ilçemizde yaklaşık 700 arıcımız bulunuyor. Marmaris’in Karaca Mahallesinde ise 100 civarı arıcımız var. Pazartesi(bugün) günü mesire yeri olarak ihaleye açılacak 30 hektarlık (300 bin metrekarelik) alan, Basra Çamları, arı yatakları açısından zengindir ve içinde çokça Püren Ormanı barındırıyor. Birçok arı yetiştiricisinin burada kovanları bulunmaktadır. Çam Balı Marmaris’in bir ürünü olarak tescillenmiştir.”

ÇAM BALI DEYİNCE AKLA MARMARİS GELİR
“Açılacak mesire yerlerinin ya da herhangi bir işletmenin, bölgenin doğasına, ekonomisine, insanların geçim kaynaklarına zarar vermesi engellenmelidir” diyen Girgin, “Bunun yolu da, Tek Adam Rejiminin unuttuğu demokratik mekanizmaları işletmekten geçiyor. Demokratik mekanizmaların işlemesi ancak bölge halkının, yerel yönetimlerin, demokratik kitle örgütlerinin sürece dâhil olması ile mümkündür. Bu ihale öncesinde bunlar yapılmadı, arı yetiştiricileri zarar görecek” diye konuştu.

ARICILARIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN
Hem bölge halkıyla hem de Muhtar ve Belediye Başkanı ile görüştüğünü belirten Girgin, kimsenin haberi olmadan böyle bir ihale yapılmasını doğru bulmadığını vurguladı. Girgin “Arıcıların bin bir derdi var, iktidarın kulakları bu dertlere kapalı. Üstüne üstlük geçen yıl çam balı üretimimizde yüzde 70-80 oranında toplam ürün kaybı yaşanmıştır. Bu mahallelerimizde üretim alanlarımız hâlihazırda daraldığı için mevcut bazı arıcılarımız çam balı üretimi için başka ilçe veya mahallelere arı götürmektedir. Bölgede üretim kaybının yaşandığı süreçte bir de mesire alanları kurulması üreticilerimizi zor durumda bırakacaktır.
Zaten arıcılık her dönem kendi şartları içinde büyük zahmet ve sorunlar yaşıyor. Örnek vermek gerekirse, arı hastalıkları ile mücadele yeteri düzeyde yapılamıyor; bilinçsiz ve ölçüsüz ilaç kullanılması nedeniyle arı ölümleri artıyor; gezginci arıcıların yazın konaklama ve nakliye sorunlarına çözüm bulunamadı. Özellikle devlete ait olan orman arazilerinden ücret alınması arıcıların belini büküyor ve arı yetiştiricileri birliklerinin yeteri kadar desteklenmiyor. Yetmedi, daha önce Arıcılık Enstitüsü kurulması için kanun teklifi verdik, onu da reddettiler. Ekonomik kriz bir yandan, pandemi koşulları bir yandan arıcılarımız perişan oldu” dedi.

İHALE İPTAL EDİLSİN, YENİ PLANLAMA YAPILSIN
“Tek yol ihalenin iptal edilmesi ve vatandaş için yeni bir mesire yeri planlamasının yapılması” diyen Girgin şöyle devam etti:
“Eğer burada bir mesire yeri açılacaksa; ihale sürecinden önce, bölgede hizmete girecek mesire yeriyle ilgili bölge halkından, yerel yönetimlerden, demokratik kitle örgütlerinden görüş alınmalı. Bölgedeki arı yetiştiricilerinin itirazları dikkate alınmalı, arıcılığın zarar görmeyeceği bir yol bulunmalı ve ihalede Basra çamları, arı yatakları ve püren ormanlarının korunmasına yönelik ayrıntılı bir plan yer almalıdır. Bunların hiçbiri yapılmadı, arıcılarımız ekmeğiyle oynanmasın, ihale iptal edilsin” dedi.

SORU ÖNERGESİ
Girgin, Bakan Pekdemirli’nin yazılı olarak yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:
* Bu ihale sürecinden önce, bölgede hizmete girecek mesire yeriyle ilgili bölge halkından, yerel yönetimlerden, demokratik kitle örgütlerinden görüş alınmış mıdır?
* Bölgedeki arı yetiştiricilerinin itirazları dikkate alınmış mıdır?
* İhalede Basra çamları, arı yatakları ve püren ormanlarının korunmasına yönelik ayrıntılı bir plan var mıdır?

Bir cevap yazın