Marmaris artık uydudan gözlenecek

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, haritalandırma, ölçeklendirme, parsel belirleme gibi noktaları artık uydudan alınan veriler ile sabit istasyon sayesinde belediyeden gözlemlenebilecek.

Muğla’nın Marmaris Belediyesi haritalandırma, ölçümleme gibi konularda önemli bir adım atarak merkezi Ankara’da bulunan özel bir şirket ile işbirliği başlattı. Yapılan anlaşma neticesinde Marmaris genelinde haritalandırma, ölçeklendirme, parsel belirleme gibi noktaları artık uydudan alınan veriler ile sabit istasyon sayesinde belediyeden gözlemlenebilecek.
Marmaris Belediyesi ile Geomatics Group işbirliği ile önemli bir hizmetin ilk adımı atıldı.
Haritalandırma, ölçeklendirme, parsel belirleme gibi noktalarda kullanılacak bir sabit istasyon belediye binasına yerleştirildi. Uydudan aldığı verileri yerdeki cihazlara yönlendiren bu istasyon sayesinde tüm haritalandırma, ölçüm cihazlarına yayın verilebilecek. Ayrıca çekimi az olan yerlerde daha çok verim sağlayacak bu cihaz imar planı, parsel belirleme, alan belirleme, yol yapımında sahanın taranması gibi bütün arazi işlerinde kullanılabilecek. Bu hizmetten belediyenin tüm harita ölçüm cihazlarına ilave olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi ile cihazın kapsama alanındaki diğer kamu kurumları da faydalanacak.

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA
Sistemin montajını gerçekleştirmek için Marmaris’e gelen şirket Müdürü Serdar Sancar ve İzmir Şube Müdürü Orhan Gelir, Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ı da ziyaret etti. Belediyelerle işbirliğinin önemine değinen yetkililer “Marmaris’le bu çalışmayı gerçekleştirmek bizim için çok önemli” diye konuştu. Belediye Başkanı Mehmet Oktay da ilçenin birçok noktasında imar çalışması yürütüldüğünü belirterek cihazın çok faydalı olacağını söyledi. Mehmet Oktay, katkılarından dolayı plaket verdi.

Bir cevap yazın