CHP’li Girgin, “Esnafın pergola ve tenteleriyle değil sorunlarıyla uğraşın”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Girgin, esnafın iş yerleri önündeki sundurma, pergola ve tenteler nedeniyle yerel yönetimlerle karşı karşıya geldiğini belirterek acil çözümde bulunulması için TBMM’ne soru önergesi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iş yerleri önünde bulunan, yerel yönetimlerle işletmeci ve esnafları karşı karşıya getiren pergola, sundurma ve tentelere ilişkin yaşanan sorunları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yazılı olarak cevaplandırması için TBMM’ne soru önergesi verdi.
Milletvekili Girgin, soru öneresinde esnaf ve işyerlerini rahatlatmak amacı ile yapı yaklaşma mesafesini ihlal eden sundurma, pergola ve tentelere yönelik mevzuat düzenleme çalışması olup olmadığını sordu.

SUNDURMA, PERGOLA VE TENTE ZORUNLULUKTAN KAYNAKLANIYOR
Girgin soru önergesinde şu tespit ve ifadelere yer verdi:
 “Ticari işletmeler ve esnaflarımızın işyerleri önünde yapı yaklaşma mesafesini ihlal eden kapalı, açık, yarı açılabilir şekilde yapılmış sundurma ve pergola yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu tür yapıların Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde yaygın olarak bulunması aslında bu tür yapılaşmanın bir zorunluluk ve ihtiyaçtan kaynaklanmasının açık göstergesidir.”

SUNDURMALARIN RUHSATA TABİ OLDUĞUNA DAİR HÜKÜM YOK
3194 sayılı İmar Kanunu ve Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği birlikte değerlendirildiğinde sundurmaların etrafının açık olması, bahçe mesafelerine uyması ve amacına uygun şekilde yapılmış olması gerektiğini söyleyen Girgin, “Ancak mevzuat hükümleri dikkate alındığında sundurmaların ruhsata tabi olup olmadığı hakkında açıklayıcı bir hüküm bulunmuyor. Ticaret alanlarının birçoğunda yapı yaklaşma mesafesini ihlal eden binaya bitişik, üstü ve etrafı kapalı, farklı malzeme çeşitlerinden sundurma/ tente adı altında yapılmakta olan ilave kapalı kullanım alanları ortaya çıkmaktadır” dedi.

TİCARİ KAYGI VE PANDEMİ NEDENİYLE AÇIK ALANLAR TERCİH EDİLİYOR
Bu kapalı, yarı kapalı, özellikle yeme / içme alanı amaçlı ticari faaliyetlerde iklimsel etkilerden korunmak amacıyla, tercih edildiğini de sözlerine ekleyen Girgin şunları söyledi:
“İnsanların son dönemde özellikle pandemi gibi sağlık amaçlı nedenler ile kapalı alan yerine yarı açık alanları daha çok tercih etmeleri sebebiyle oldukça artmıştır. Ancak denetimden sorumlu kurumlar, yerel yönetimler ve bakanlık il teşkilatları bunların imalatını yapan işletmeler ile karşı karşıya kalarak sorunlar yaşamakta ve ilgili mevzuatları kapsamında idari işlemler tesis etmektedir. Ülkemiz iklim koşulları ile pandemi birlikte değerlendirildiğinde bu tip imalatlara ihtiyaç olduğu aşikâr. Bu nedenle de bu imalatların yasal altlıklarının oluşturulması da elzemdir.”

YÖNETMELİK VE MEVZUATA İLİŞKİN DÜZENLEME BULUNUYOR MU?
“Gelişen teknoloji ile birlikte sundurma, pergola, tente üstü ve yan tarafları açılır kapanır sistemlerle imal edilebilmekte olup malzeme cinsi, kullanım amacı ve hangi koşullarda ruhsatlandırılabileceği kuralları belirlenmeli” diyen Girgin, “Ülke genelinde birçok belediye ile işyeri sahibinin yaşadığı sorunlara bir çözüm bulunması gerekiyor. Bu kapsamda; son günlerde yaşadığımız pandemi dönemi ve ileride olabilecek benzer sağlık süreçleri birlikte değerlendirildiğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İmar Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği vb. mevzuatta esnaf ve işyerlerini rahatlatmak amacı ile yapı yaklaşma mesafesini ihlal eden sundurma, pergola ve tentelere yönelik herhangi bir düzenleme çalışması bulunmakta mıdır?” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın