“İşimiz Temiz Projesi’nde pilot iller Muğla, İzmir, Antalya

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET’in desteğiyle geliştirilen ‘İşimiz Temiz Projesi’nde pilot iller Muğla, İzmir ve Antalya oldu.

Turizm potansiyelinin yüksek olduğu Muğla, İzmir ve Antalya ‘İşimiz Temiz Projesi’nde pilot iller olarak seçildi. Seçim, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Kadın Girişimciler Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET’in desteğiyle gerçekleştirildi.
TOBB Muğla İl İcra Komitesi Başkanı Mehtap Çahan projenin amacının hizmet sektöründeki mikro işletmeler için hijyen odaklı eğitim programları oluşturarak tüm Türkiye’de temiz, hijyenik, sağlıklı hizmet sunan işletmelere sahip olduğunu ifade etti. Turizm potansiyelinin yüksek olduğu ilin pilot olarak seçilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çahan, projede toplumda farkındalık oluşturarak hizmet sektörüne dahil olan; yeme- içme, konaklama ve ulaşım alanında faaliyet gösteren mikro işletmelerin öne çıkmalarına destek verileceğini dile getirdi.

2022 HAZİRAN’A KADAR 3 İLDE 31 BİN 500 İŞLETMEYE ULAŞMAK HEDEFLENİYOR
Çahan, proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü iş birliğinde, özel olarak yapılandırılmış hijyen odaklı eğitim programları oluşturulacağını, eğitim programları, pilot illerdeki Halk Eğitimi Merkezi eğitmenleri tarafından MEB’in online eğitim platformu kanalıyla mikro işletmelerle buluşturulacağını söyledi. Çahan, “2022 Haziran ayına kadar 3 ilde 31 bin 500 işletmeye ulaşmayı hedefleyen ve ardından Türkiye geneline yaygınlaştırılacak projede Muğla’nın iyi örnek oluşturmasını temenni ediyoruz. Projede mikro işletme olarak adlandırılan; yıllık çalışan istihdamı 10 kişiden az olan, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri ise 3 milyon TL’yi aşmayan işletmelerin hijyen kapasitelerini artırmak ve işlerinden duydukları memnuniyetle birlikte gelirlerinin yükselmesi hedefleniyor. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası TOBB Muğla Kadın Girişimciler Kurulu olarak pilot il olan ilimizde  projenin uygulanması ve yürütülmesi sürecinde kentimizdeki sektör temsilcileri kurum ve kuruluşlar iş birliği içinde yol alarak projenin maksimum verimle sonuçlanmasını hedefliyor ve kentimiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. 

TEMİZ TUVALET KAMPANYASINDA HEDEF 21 YILDA 10 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK
Pilot illerdeki çalışmaların ardından Türkiye geneline de yaygınlaştırılacak olan projede, Temiz Tuvalet Kampanyası ile 21 yılda 10 milyonu aşkın kişiye ulaşarak hijyen bilincinin oluşması için önemli adımlar atan OPET’in bu konudaki deneyimlerinden de faydalanılacağı belirtildi. Proje kapsamında İzmir’de yeme-içme sektörü, konaklama ve ulaşım sektörlerinden 6’şar bin olmak üzere toplam 18 bin, Antalya’da aynı sektörlerden toplam 9 bin ve Muğla’dan da yine aynı sektörlerden toplam 4 bin 500 mikro işletmeye ve toplamda ise 31 bin 500 mikro işletmeye toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyan hijyenik koşulların oluşturulması ve işletilmesi amacıyla hijyen eğitimleri düzenlenecek. 

HİJYEN EĞİTİM SERTİFİKASI VERİLECEK
Üç farklı alan için online çalıştayların düzenleneceği proje ile uygulamaların öncesi ve sonrasında gerçekleştirilen araştırmalarla hedef kitlenin bilgi, tutum ve değişikliklerin raporlanacağının belirtildiği açıklamada, “Eğitimlerini tamamlayan kişiler ‘Hijyen Eğitim Sertifikası’, işletmesi de ‘İşimiz Temiz Hijyen Eğitimi’ belgesini alacak. Ayrıca proje sürecinde yarattığı etkinin ölçümlenmesi amaçlı sosyal etki araştırması da yapılacak. Proje kapsamında geliştirilecek 3 farklı sektöre özel hijyen eğitimleri ve diğer proje uygulamaları pilot iller olan İzmir, Antalya ve Muğla’da yürütülecek olup; geliştirilen online eğitim içerikleri sayesinde eğitimlerin, MEB online eğitim platformları yoluyla tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması hedefleniyor” denildi. 

Bir cevap yazın