Fethiye’de “Hayvan Zabıtası” kurulması istendi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçesinde hayvan severler, veteriner ve sosyal medya kuruluşları Fethiye Belediyesi’nin hayvan haklarının gözetilmesi için belediyeden “Hayvan Zabıtası” kurulmasını istedi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Fethiye Belediye Başkanı ve belediyenin veterinerleri ile Çalış Mahallesinde bir araya gelen hayvanseverler, veteriner, dernek ve sosyal medya kuruluşları temsilcileri hayvan hakları ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Sahiplenme seferberliğinin başlatılması başta olmak üzere Hayvan Destek ve Eğitim Derneği(HAYED) yönetimi  “Hayvan Zabıtası” kurulmasını da istedi.
Sokak hayvanları ile ilgili olarak Fethiye Belediyesi’ne ait Hayvan Bakım Merkezi’nde çalışmalar devam ederken, diğer taraftan da hayvanseverlerin önerilerinin de hayata geçirilmesi ve ortak akıl ile çalışmaların yürütülmesi için Çalış Mahallesinde toplantı yapıldı. Vatandaşlara ve bisikletlilere saldırmalarıyla bir kez daha gündeme gelen sokak hayvanları ile ilgili olarak çözüm için birçok öneri sunuldu.

80 CİVARINDA HAYVANSEVER DE KATILDI
Çalış Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay ve yönetim kurulu üyeleri tarafından organize edilen, Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürü Sadık Bağlan, Veteriner Hekim Emre Kangal ve Foça Mahallesi Muhtarı İlker Can’ın katıldığı toplantıya 80 civarında hayvan sever katıldı. Başta HAYED yönetim kurulu ve diğer hayvan sever gruplar ve platform üyelerinin katıldığı toplantı Çalış-Der Başkanı Mete Ay ve toplantıya katılanlar çeşitli önerilerde bulundular.

SAHİPLENME SEFERBERLİĞİNİN BAŞLATILMASI
Sokak hayvanlarının sahiplenilmesini isteyen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, barınağın fiziki şartlarının iyileştirilmesi için yoğun bir çaba sarf ettiklerini dile getirerek, “Gönüllülerin en az bir hayvan sahiplenmelerini öneriyoruz. En azından aldıkları sorumluluklarla bizim de yükümüzü hafifletmiş olacaklar. Sokakta sahipli köpek tasmalı gezmeli. Geçen yıl yaklaşık bin civarında kedi ve köpek kısırlaştırıldı. Hayvan barınağımızda tekli kulübeler yapıldı. Hastalıklı köpeklerin sağlıklı olanlardan ayrılması için en çok ihtiyacımız olan kan analiz cihazı alımı yapıldı ve hizmet vermeye başlayacak. Sokak köpeklerinin aşıları zaten düzenli olarak yapılıyor. Hırçınlaşan köpekleri sokaktan alarak rehabilitasyonunu sağlamak zorundayız” şeklinde konuştu.

HAYVAN ZABITASI KURULMALI
Toplantıya katılanlar isteklerini şöyle sıraladı:
* Fethiye Belediyesi bünyesinde hayvan zabıtası birimi kurulmalı.
* Fethiye’de sokak hayvanlarının yanı sıra sahipli hayvanların da kısırlaştırılması için el ele verilmesi gerekiyor.
* Barınağa özellikle gönüllülerin daha fazla ilgi göstermesi, sokak hayvanlarının sahiplenilmesi için çalışmalar yapılmalı.
* HAYED merkezinin Değirmenbaşı Mevkiinde uygun bir alana taşınmalı.
* Sokak hayvanlarından saldırgan olanların takip edilip toplanılarak eğitilmeli.
* Farklı ilçelerden Fethiye’ye bırakılanların tespit edilmesi gerekir.
* Sokak hayvanlarından eğitilebilir olanların seçilerek, depreme yönelik veya doğal afetlere yönelik arama kurtarma için eğitilmeli.
* Barınak için fiziki şartların daha da iyileştirilmesi çok iyi olur.
* Sokaklarda tasmasız sahipli hayvan gezmemeli. Tespit edilenlere ceza kesilmeli.
* Sahipli köpeklerin kısırlaştırılması için mümkünse yaptırım uygulanmalı, yapılamıyorsa teşvik edilmeli.
* Köpeklerin yüzde 90’ı dönen tekerleğe havlar. Bu konuda hayvanlara öğretilebilecek bir şey olmadığı için insanların bu durumda durmaları, köpek sakinleşene kadar beklenmesi ve sonra yavaşça tekrar hareket etmesi gerektiği anlatılmalı.
* Sokak köpekleri için iç kısımlarda “Beslenme Odakları “ yapılmalı ve sokak köpeklerinin en azından yerli halk tarafından (turistler isterlerse yemek verebilir) sahil bandı vb. gelişi güzel yerlerde değil sabit ve belirli yerlerde beslenmesi sağlamalıdır.
* Beslenme Odaklarına düzenli yemek ve su konulması zabıta tarafından sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın