CHP’li Girgin, “Göcek Tüneli ücretsiz olacak iddiası fos çıktı”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ne verdiği soru önergesinde, Muğla’nın Fethiye ilçesinde Türkiye’nin tek ücretli tüneli Göcek Tüneli’nin vatandaşı canından bezdiren pahalılığını ve yeni zamları sordu.

Muğla’nın Dalaman ile Fethiye ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolara yapılan Türkiye’nin tek paralı Göcek Tüneli’ne gelen yüzde 25’e varan yeni artışın tepkileri sürüyor. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ne verdiği soru önergesinde, Muğla’nın Fethiye ilçesinde Türkiye’nin tek ücretli tüneli Göcek Tüneli’nin vatandaşı canından bezdiren pahalılığını ve yeni zamları sordu.

“GÖCEK TÜNELİ ÜCRETSİZ OLACAK’’ İDDİASI FOS ÇIKTI
Tünel hakkında bazı bilgiler veren Milletvekili Girgin şunları söyledi:
“Muğla ilimiz ile Antalya’yı birbirine bağlayan ve 2006 yılında açılan Göcek tüneli yap işlet devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak tamamlanmıştır. 900 metrelik bu tünel için hem geliş hem de gidiş yönünde iki defa ücret ödemek zorundasınız. Diğer en önemli olanı ise tünel geçişinin ücretsiz olacağı ilan edilmesine rağmen devlet tarafından yapılan ikinci tünel de ilk sözleşmenin bitim süresi olan 2032 yılından 7 yıl mahsup edilerek şirkete devredilmiştir.”

“HANİ ‘MÜJDELER OLSUN GÖCEK TÜNELİ ÜCRETSİZ OLACAK’ DİYE ASILAN PANKARTLAR?”
“Göcek Tüneli geçişine yine zam geldi. Yeni ücretler birinci sınıf araçlar için 9 liradan 11 liraya, ikinci sınıf araçlar için 15 liradan 19 liraya, üçüncü sınıf araçlar için 20 liradan 25 liraya, dördüncü sınıf araçlar için ücret 30 liradan 38 liraya, motosikletler için ise 3 lira yerine 4 liraya yükseltildi” bilgisini veren Girgin, seçim döneminde AKP’nin “Müjdeler olsun Dalaman Ücretsiz Göcek Tüneli” diye pankart astığını hatırlattı ve “O pankartları asan iktidara soruyorum: Verdiğiniz sözleri niye yerine getirmiyorsunuz? Günübirlik siyaset anlayışıyla bol kepçeden seçim vaadi verip, ilk fırsatta vatandaşı zamlara boğuyorsunuz. İlk seçimde vatandaşın cevabını sandıkta alacaksınız” dedi.

SORU ÖNERGESİ
Girgin Bakan Adil Karaismailoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:
* Göcek tünelinden açıldığı günden bu güne kadar kaç araç geçmiştir?
* Şirket tünelin açılışından bu güne kadar ne kadar kâr yapmıştır?
* Ücretsiz olacağı şeklinde verilen sözler ne zaman yerine getirilecektir?

Bir cevap yazın