Muğla yıllar sonra ilçeleriyle birlikte kara büründü

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Genelde ılıman iklimiyle bilinen Muğla’da bir haftadan bu yana hakim olan yağmur ve fırtına yerini kar yağışına bıraktı. Fethiye, Marmaris ve Bodrum’un merkezleri hariç Muğla genelinde kar yağmayan yer kalmadı. En fazla etkilenen yerler ise Yatağan, Milas, Muğla merkez ve Seydikemer ilçeleri oldu.

Bir haftadır Muğla genelinde hüküm süren yağışlı hava ve fırtına dinerek yerini kar yağışlarına bıraktı. Muğla neredeyse 13 ilçesiyle birlikte kara büründü. 25-30 yılda bir kar yağan Fethiye, Marmaris ve Bodrum’un merkezleri olmasa da kırsal mahalleleri de kardan nasibini aldı. Yatağan, Milas, Muğla merkez, Ula, Kavaklıdere, Menteşe ve Seydikemer ilçeleri beyaza büründü.
Muğla’da hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle birlikte kar yağışı da dün geceden bu yana etkili olmaya devam ediyor. İlk olarak Muğla’nın Yılanlı Mevkiine düşen yağmurun ardından Köyceğiz’in Ağla Mahallesi de karla kaplanmış ve kardan mahsur kalan 15 kişi kurtarılmıştı.

YATAGAN VE MİLAS BEYAZA BÜRÜNDÜ
Muğla’nın diğer ilçelerine oranla daha serin olan Yatağan ve Milas ilçesinin tamamı beyaza büründü. Kırsal ve dağ mahallelerine ulaşımlar aksadı. Belediye ekipleri gece gündüz çalışarak yolları kardan temizlemeye özen gösteriyor. 30-40 yıldan bu yana kar yüzü görmeyen Muğla’nın sahil şeridindeki yerleşim merkezlerinin yüksek mahalleleri de kardan nasibini aldı. Özellikle gece hava sıcaklığının eksilere düşmesi nedeniyle suyla karışık kar yağdı.

MARMARİS’TE PALAMUT TEPE VE OSMANİYE’YE KAR YAĞDI
Marmaris ilçesinde ise bölgenin en yüksek mahallesi olan Osmaniye’ye hemen her sene yarım saatliğine de olsa yağan kar bölgede kendini gösterirken bu sene televizyon ve radyo vericilerinin bulunduğu Palamuttepe beyaza büründü. Osmaniye mahallesinde ise bugün saat 10’da bile sulu kar yağdı.

ARAÇLAR ZİNCİR TAKTI
Dün Köyceğiz’in Ağla Mahallesi Gökçeova Göleti yakınlarında mahsur kalan 3 araçtan 6’sı çocuk olmak üzere 15 kişi kurtarılmıştı. Emniyet güçleri özellikle kırsal alanlara gidecek olan araçların zincir takmaları için uyarılarda bulundu. Yılanlı Mevkii’nde etkili olan kar yağışı ile yer yer buzlanma ve sis sürücüler için tehlike oluşturdu. Göktepe Mevkii’nde de trafik ekipleri, sürücüleri yavaş gitmeleri konusunda uyardı. Yolda kalan araçlar ise Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı ekipleri ve bölge itfaiyeleri tarafından kurtarıldı. İş makineleri kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürdü. Özellikle Yılanlı Mevkii’nin bazı noktalarında kar kalınlığı 25- 30 santimetreye kadar ulaştı.

Bir cevap yazın