Marmaris Belediyesi ücretsiz turunç dağıttı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın CHP’li Marmaris ilçe belediyesi ekipleri, cadde ve sokaklardaki ağaçlardan toplandıkları turunçları semt pazarlarında vatandaşlara ücretsiz olarak dağıttı.

Akdeniz’in en önemli narenciye meyvelerinden biri olan, kabuğundan reçel yapılabilen ve Muğla’nın Marmaris ilçesi sokak ve caddelerini de süsleyen turunçlar Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevlilerinden oluşan ekip tarafından ilçe pazarında halka ücretsiz olarak dağıtıldı. Ayrıca yol yapım esnasında sökülen turunç ağaçları başka yerlere dikildi.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri ilçe merkezindeki kaldırımlarda dikili olan ağaçlardaki meyveleri tek tek topladı. Yaklaşık 200 kilogram turunç semt pazarlarında vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Kabuğundan reçel yapılabilen, çay olarak içilebilen ve salatalarda da kullanılabilen turunç meyvesine ilgi büyük oldu.

ÇÜRÜMESİNE İZİN VERMEDİK
Marmaris’in kaldırımlarında sadece palmiye ağaçlarının veya süs bitkilerinin değil meyve ağaçlarının da bulunduğunu söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “İklimimizin ve güzelliğimizin bir parçası olan meyve ağaçlarımızın da sürekli bakımını yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da turunçların dallarda çürümesine izin vermedik. Toplayıp halkımıza dağıttık. Herkese afiyet olsun” dedi.

HALKIMIZIN İÇİ RAHAT OLSUN
İlçe genelinde iyileştirme çalışmaları yapılan sokak ve caddelerdeki turunç ağaçlarının başka yerlere nakledildiğini belirten Başkan Oktay, “Yol, kaldırım ve üstyapı çalışmalarının devam ettiği İnönü Caddesi gibi yerlerde bulunan turunç ağaçlarımız ziraat mühendislerimiz ve peyzaj mimarlarının kontrolünde budama yapıldıktan sonra başka bir yere naklini yaptık. Çalışmalar bittikten sonra tekrar yerine dikilecek. Belediye olarak yüzlerce kez yaptığımız bir işlem. Bu konuda bazı vatandaşlarımızın endişe yaşadığını görüyorum. Ancak hiç endişe etmesinler. Ağaçlar asla zarar görmeyecek” açıklamasını yaparak vatandaşların içinin rahat etmesini istedi.

TURUNÇ MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Görünümü ile portakalın tıpatıp aynısı olan turunç, adından da anlaşıldığı gibi turunçgiller familyasına adını veren asıl meyve. Halk arasında portakalın aşılanmamış yabani hali olarak tanınan meyve, portakaldan daha acı ve ekşimtırak bir tada sahip. Özellikle suyu greyfurt ve portakala göre daha acı olduğu için meyve olarak daha az tercih edilir. Çiçeği, yaprağı, kabuğu ve meyvesi ile farklı faydaları olan turunç meyvesinin kabuğu, çay yapılarak içilirse iştah açar ve susuzluğu giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Meyvesi çay olarak tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Turunç kabuğunun iç kısmı, kanın temizlenmesini sağlar, kalbi kuvvetlendirir. Özellikle çarpıntı gibi durumlara karşı geleneksel tıpta başvurulan meyve, kalp ritmini düzenlemeye yardımcıdır. Sinirleri azaltıcı etkiye sahip olan turunç, yatıştırıcı etki gösterir ve rahatlama sağlar.

Bir cevap yazın