Muğla’da tohumlar test sonrası halka dağıtılıyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi envanterindeki 453 tür tohumun hastalık analizleri yapılarak halka dağıtımı gerçekleştiriliyor.

‘Yerel Tohum Ulusal Güç’ sloganı ile yola çıkan ve Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezi olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezinde ata tohumları toplanıp üretiliyor. Merkezde 895 adet tohumdan çoğaltılarak üretimi gerçekleştirilen 453 tür tohumun hastalık analizleri yapılarak halka dağıtımı gerçekleştiriliyor.
Halka ücretsiz olarak dağıtılan ata tohumları yerel tohum merkezi bünyesinde kurulan test laboratuvarında test edildikten sonra halka dağıtılıyor. Bu güne kadar Yerel Tohum Merkezi’nin envanterinde bulunan 895 adet tohumun çoğaltımı da gerçekleştirildi. Doğrulama üretimi yapılan 453 adet tohumun hastalık tespiti için analizleri yapıldı.

YEREL TOHUM MERKEZİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU
Muğla’da ki yerel tohum merkezi örnek alınarak ülke genelinde çok sayıda belediyenin tohum merkezi kurmaya başladığı belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Yerel Tohum Ulusal Güç sloganı ile yola çıktığımız günden bu güne ata tohumlarımızı koruyoruz. Yerel tohumlarımızın korunmasının yanı sıra üretimini sağlıyoruz. Ata tohumlarımız tohum test laboratuvarında uygulanan testlerden geçmeden halka dağıtımı yapılmıyor. Bulaşık olan tohumlar ise bir diğer laboratuvarımızda Kriyoterapi işlemine tabi tutularak hastalıklardan arındırılıyor. Bu işlem sayesinde elde edilen sağlıklı fidelerden sağlıklı tohumlar alınıyor. Muğla’mızdan ülkemizin 81 iline yerel tohum göndererek farkındalık yarattık. Değişik il ile ilçelerde kurulmaya başlanan yerel tohum merkezlerine destek veriyoruz. Milli ekonominin temeli tarım için yerel, ata tohumlarımız çok önemli. Genetiği oynanmış değil atalarımızın tohumları ile üretim yapacak sağlıklı nesillerin yetişmesini sağlayacağız. Üreten köylümüzün tekrar milletin efendisi olacağı güne kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bir cevap yazın