Fethiyeli sanatçı Hamdi Özbay mezarı başında anıldı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçesinin yetiştirdiği ve İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği bağlama sanatçısı merhum Hamdi Özbay ölümünün 4. yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Özbay heykeline, Özbay’ın öğrencileri ve dostları tarafından karanfil bıraktılar.


Muğla’nın Fethiye ilçesinin yetiştirdiği “Şu Köyceğiz Yolları” türküsünün derleyicisi İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği bağlama sanatçısı merhum Hamdi Özbay ölümünün 4. yıl dönümünde mezarı başında yetiştirdiği öğrencilerinin söylediği türkülerle anıldı. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi yanında bulunan Hamdi Özbay heykeline, Özbay’ın öğrencileri ve dostları tarafından karanfiller bırakıldı.
Türk Halk Müziği bağlama sanatçısı merhum Hamdi Özbay. Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği ve Fethiye Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ile birlikte mezarı başında anma programı gerçekleştirildi. Anma töreninde Hamdi Özbay’ın mezarına çiçek konulup, dualar edildi.

KÜLTÜR MERKEZİNDE ÖZBAY’IN TÜRKÜLERİ SESLENDİRİLDİ
Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde (FBKM) düzenlenen anma gününde Hamdi Özbay’ın yetiştirdiği isimlerden Ali Tunç, Adem Kazan ve Aysun Karasaçlı tarafından, Hamdi Özbay’ın derlediği Şu Köyceğiz Yolları türküsü söylendi. Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan ise Kerimoğlu türküsünü söyledi. Ardından FBKM’nin yanında bulunan Hamdi Özbay heykeline katılımcılar tarafından karanfiller bırakıldı.

DEĞERLİ ÖĞRENCİLER YETİŞTİRDİ
Fethiye Güzel Sanatlar Kültür Derneği Başkanı Hasan Kalkan, “TRT İstanbul Radyosunda önemli görevler yaparak hatta Türk Halk Müziğine de şeflik yaparak önemli görevler üstlenmiştir. 30’a yakın öğrenciyi yetiştirerek Fethiye’mize ve ülkemize kazandırdı. Öğrencilerimizin bir kısmı müzik öğretmeni olarak görev yapmakta bir kısmı ise çeşitli mekanlarda türkülerini söylüyor. Mekanı cennet olsun” dedi.

KENT MÜZESİ ÇALIŞMAMIZ VAR
Fethiyeli sanatçılarının arşivlerinin tutulması, Fethiye hikayesinin oluşturulması için uğraş verdiklerini belirten Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Kent müzesi çalışmamız var.
Anıtlar kurulundan onay çıktıktan sonra ihaleye çıkacağız. Hamdi Özbay gibi değerlerimizin hikayelerini oluşturacağız. Tüm kurumlar işbirliği ile projemizi hazırladık. Çok değerli büyüklerimiz var. Büyüklerimizi eserleriyle birlikte yaşatacağız. Hamdi Özbay büyük bir üstat. Sadece Fethiye değil, Türkiye’ye mâl olmuş bir sanatçımızdır. Mekanı cennet olsun” dedi.

Bir cevap yazın