Muğla’da 222 bin kişi HES Kodu ile ulaşımda

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Covid-19 salgını nedeniyle 8 Aralık tarihinden itibaren Muğla’da 222 bin 71 kişi HES kodu alarak Muğla genelinde toplu ulaşımdan yararlanıyor.

983 bin 142 nüfusa sahip Muğla’da covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl 8 Aralık tarihinde ulaşım için HES kodu uygulaması başladı. Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu tarihten günümüze kadar Muğla il genelinde 222 bin 71 kişinin HES kodu aldığını açıkladı. Muğla il genelinde 283 bin 499 vatandaşın toplu taşıma kartı olan “Muğla Kart” kullanıyor.
Belediye Basın Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada toplu taşıma araçlarının her gün dezenfekte edildiği, bunun yanı sıra yolcu tutmaçları, koltuklar, havalandırma kapakları, cam ve metal yüzeylerin de temizlendiği belirtildi.


HES KODLU ULAŞIM YÜZDE 80’E ÇIKTI
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Aralık’ta Muğla il genelinde toplu ulaşımda HES kodu uygulamasının başladığının belirtildiği açıklamada, “Uygulamanın başladığı günden bu güne 222 bin 71 vatandaş HES kodu ile ulaşım sistemine entegre oldu. Muğla il genelinde 283 bin 499 vatandaş Muğla Kart kullanıyor. İl genelinde HES kodlu toplu ulaşım oranı yüzde 80’e çıktı. Covid-19 tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken kişiler uygulama ile tespit edilip geçiş izni verilmiyor. Covid-19 tanılı ya da temaslı olan kişiler ilgili kurumlarla paylaşılıyor” denildi.

HES KODU NASIL TANIMLANIYOR
Muğla’da toplu taşıma kullanan ve kullanım kartlarına HES kodunu tanıtmayan yurttaşların öncelikle Muğla Büyükşehir Belediyesi https://hes.mugla.bel.tr" web adresine girilerek, sayfadaki üç seçeneğin doldurulması gerekiyor. HES kodunuz varsa ilk kısma HES kodunun girilmesi, henüz HES kodu edinmemişseniz öncelikle e-Devlet veya Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodunuzun oluşturulması gerekiyor. İkinci kısımda T.C. kimlik numarası veya pasaport numarasın yazılıp, üçüncü kısımda ise toplu taşıma araçlarında kullandığı ödeme yöntemine göre ulaşım kartının arka yüzünde bulunan bayiden alınan tam ve kişiselleştirilmiş ulaşım kartı numarasını veya 2 dolumluk kart numarasının girilmesi gerekiyor. Ayrıca ödemelerin temassız banka ve kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşların ise kredi kartı numarası girilerek işlem tamamlanıyor.

Bir cevap yazın