Muğla Sandras Dağı’nda neler oluyor?

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 2 bin 294 metre yükseklikteki Sandras Dağı ve çevresinin madencilerin istilasından kurtarılması için savaş veren Muğlalı çevreciler eylemlerini sürdürüyor. Özellikle Gökçeova Göleti yanındaki bin 750 metre zirvesiyle Altın Sivrisi Tepesi delik deşik edilmiş durumda.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bölgenin en önemli sayfiye merkezleri arasındaki 2 bin 294 metre yükseklikteki Sandras Dağı ve çevresinin madencilerin istilasından kurtarılması için savaş veren Muğlalı çevreciler eylemlerini sürdürüyor. Özellikle Gökçeova Göleti yanındaki bin 750 metre zirvesiyle Altın Sivrisi Tepesi delik deşik edilmiş durumda.
Köyceğiz’in kırsal Ağla Mahallesi’nin Altınsivri Tepesi eteklerindeki 2,5 hektarlık alanda, 6 yıl önce şirket tarafından refrakter adı verilen demir çelik, inatçı malzemeler ile döküm sanayilerinde aşındırıcı olarak kullanılan ayrıca elektrikli ısıtıcılarda da yararlanılan olivin madeni çıkarılmaya başlandı. Madenin çıkarılması ve ağır tonajlı araçlarla taşınması sırasında çevre ve doğa etkilenirken orman yangını söndürmede önemli yeri olan Gökçeova Göletinin su tutan gövdesi çatlayıp gölet kurumaya başlayınca çevreciler ayaklandı. Çok sayıda eylem yapılmasına rağmen bir sonuç alınamadı. Ancak şirketin maden ocağı sahasına 22,5 hektarlık alanı daha eklemek istemesi bardağı taşıran son damla oldu.

Madenden önceki görüntü.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) öncülüğünde, çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşları eylemler yaptı. Olivin madeninin işletme sahasını genişletme talebi Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından reddedildi.


GENİŞLETME İÇİN 2.PLAN DEVREYE SOKULDU
Alfa Olivin firması, iptal edilen işletme sahası genişletme projesini Eylül 2020’de “revize” ederek yeni bir ÇED süreci için girişimde bulundu. Firmanın kapasite artırımı için 19 Ocak’ta il hıfzıssıhha kurulunun toplantı yasağı kararına rağmen ısrarla ve yine salgın koşullarında yapılmak istendi. 65 yaş üstü vatandaşlar, toplantı saatinde sokağa çıkma yasağı olması sebebiyle katılamadılar. Firmanın böyle koşullarda toplantı talebiyle, bilerek ve isteyerek suç işlediği platform sözcüleri tarafından dile getirilerek, “Bakanlık, tüm itiraz dilekçelerimize rağmen böyle bir toplantıya verdiği onayla bilerek ve isteyerek suç işledi. 65 yaş üstü bir vatandaş, sokağa çıkma yasağı sebebiyle toplantıya katılamadığı için hak ihlaline uğratıldığı gerekçesiyle ÇŞB İl Müdürlüğü hakkında Köyceğiz savcılığına suç duyurusunda bulunuldu” açıklaması yapıldı.

Madenden sonra

 SANDRAS DAĞI, MADEN RUHSATLARIYLA KUŞATMA ALTINDA
Sandras’ın 12 maden ruhsatı ile kuşatma altında olduğunu belirten Sandras’ı Koruma Platformu Sözcüsü Neşe Yüzüak, bu ruhsatların Sandras’ın koruma statüsü, Köyceğiz-Dalyan Havzası’nın ana su kaynağı olması ve bu kaynaktan yaşam bulan köyler ve kentler yok sayılarak verildiğini söyledi. Yüzüak, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2016’da belediye ve ilgili kurumlara sunduğu planlara göre, Kartal Gölü’nün mevcut korunacak sit alanı bin 203 hektardan 2 bin 989 hektara çıkardığını açıkladı. Sandras Dağı su kaynakları, endemik türleri, toprağı ve taşıyla, dereleri, gölleri, tüm ekosistemiyle bölgemizin birincil öneme sahip ana yaşam kaynağıdır. Bölge halkını onu korumaya çağırıyorum” dedi. Sandras Dağı’nda telafisi mümkün olmayacak doğa tahribatına yol açan tüm faaliyetlerin durdurulmasını isteyen Yüzüak taleplerini şöyle sıraldı: “Kapasite artırım talepleri için ‘ÇED olumsuz’ kararının verilmesi ve izinlerin iptal edilmesi; Sandras Dağı’nın tamamı ve etki alanındaki çevresi, kuzeyindeki Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı, Gökçeova Gölü de dahil olacak şekilde genişletilerek koruma altına alınması” gerekiyor.

Bir cevap yazın