Muğla Sevgi Yoluna özel bakım

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ula ilçesi Akçapınar Mahallesinde 1980 yılından itibaren turistlerin ziyaret ettiği “Sevgi Yolu” haline dönüştürülen üzerleri aşk ilan tahtasına çevrilen koruma altındaki 83 yıllık okaliptüs ağaçlarına özel bakım yapıldı. Sert rüzgarlarda devrilme tehlikesi taşıyan ağaçlar budandı.

Muğla’nın Ula ilçesi Akçapınar Mahallesinde 1980 yılına kadar kullanıldıktan sonra turistlerin ziyaret ettiği “Sevgi Yolu” haline dönüştürülen üzerleri aşk ilan tahtasına çevrilen koruma altındaki 83 yıllık okaliptüs ağaçlarına özel bakım yapıldı. Önceki yıllarda fırtınalarda birkaç tane ağacın devrilmesiyle yaşanan sıkıntıların olmaması için ağaçlar budanarak tehlike ortadan kaldırıldı.
1936 yılında Gökovalı köylülerin imece usulüyle Gökova’dan Marmaris’e geçişi sağlayan eski “Sultan Süleyman”, sonraki adıyla da Cumhuriyet Yolunun iki kenarına diktiği onlarca okaliptüs ağaçları önceki yıllarda fırtınalarda devrilerek tehlike yarattığı için her sene budanmaya başladı.

SEVGİ YOLU OLDU
Okaliptüslü yolun yanına 1980 yılında daha geniş yolun yapılmasıyla burası nostalji yaşamak isteyenlerin güzergahı haline dönüştü. Aradan geçen yıllar içinde adı da Sevgi Yolu oldu. Dünyanın en uzun ağaçları sınıfına giren ve 100 metrenin üzerine ulaşabilen, bünyesinde 200 ile bin metreküp su bulundurması nedeniyle bataklık alanların kurutulması amacıyla dikilen okaliptüs ağaçları her geçen yılla yaşlandı. İki binli yılların başından itibaren de fırtınalar bu ağaçları birer birer devirmeye başlayınca okaliptüs ağaçlarının sessiz sedasız ortadan yok olmaya başladı. Yetkililer koruma altındaki ağaçlar için budanabilme kararı çıkartmayı başarınca ağaçlar tehlike olmaktan çıktığı gibi turistlerin de uğrak yeri haline geldi.

SÖZCÜ: İlk adı “Sultan Süleyman”, sonrasında “Cumhuriyet” ve şimdi de “Sevgi Yolu” olarak bilinen, gökyüzünün görünmediği 80 yaşındaki okaliptüs ağaçları ilan tahtasına dönünce turistler de gelmez oldu. Foto:Mustafa Sarıipek/Muğla

FIRTINALI GÜNLERDE TEHLİKE YARATIYORDU
Akçapınar Mahalle Muhtarı Şükrü Arslan, okaliptüs ağaçlarının 83 yıl önce dikildiğini söyledi. Bölgede yağış ve fırtınanın etkili olduğu zamanlarda önceki yıllarda fırtına nedeniyle bazı ağaçlar yola devrildiğini belirterek, “Araçların üzerine bile devrilen okaliptüsler oldu. Hayati tehlikeler atlatıldı. Ağaçların korunması için valilik başta olmak üzere tüm yetkili kurumlar ve bölge yaşayanları büyük çaba harcadı. Tek çare düzenli olarak budanması kararlaştırıldı. Bu sayede ağaçlar kurtarıldı. Şu anda mahallemize ziyarete gelen turistler ve misafirler ağaçlarla yapılmış bir tüneli andıran manzarayla karşılaşıyor ve yürüyüş yaparak fotoğraf çektiriyor” dedi.

Bir cevap yazın