Marmaris’teki tarihi ayıp Meclis gündeminde

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Nimara Mağarası’nı TBMM gündemine taşıyarak, Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi. Girgin, “Nimara Mağarası tarihsel, kültürel ve turistik bir değerdir. Devlet bir mağaraya sahip çıkamıyor mu?” diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde bulunan Nimara Mağarası’nı TBMM gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı  Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, mağaranın açık olduğu dönemde sürekli tahribata uğradığını, bunu engelleyecek bir düzenleme yapılamadığını ve en sonunda mağaranın kapatıldığını vurgulayarak “Nimara Mağarası tarihsel, kültürel ve turistik bir değerdir. Devlet bir mağaraya sahip çıkamıyor mu?” diye sordu.

MARMARİS TARİHİNİ 12 BİN YIL ÖNCESİNE GÖTÜRÜYOR
Nimara Mağarası’nın önemli bir arkeolojik ve tarihsel değeri olduğunu söyleyen Süleyman Girgin, “Mağarada yapılan kazı çalışmalarında 12 bin yıl öncesinden insan izlerine rastlanmış. Cennet Adası üzerinde yer alan ve Marmaris tarihini 12.000 yıl öncesine götüren Nimara Mağarası Muğla’nın kültür turizmini besleyen önemli bir mağaradır. Ne yazık ki, 1999 yılında keşfedilerek arkeolojik ve doğal sit alanı ilan edilen mağaranın ziyarete açık olduğu dönemde, devamlı surette tahribata uğradığı, vatandaşların CİMER’e yaptığı başvurularına aldığı cevaplardan anlaşıldığı üzere, yetkililerin bilgisi dahlindedir” dedi.

DEVLETİN TARİHSEL TURİSTİK DEĞERLERİ KORUMA GÖREVİ VARDIR!
Tahribatın engellenmesi için görevlendirilen bekçinin de çözüm olmadığına değinen Girgin, “CİMER’in vatandaşlara verdiği cevaplarda, söz konusu tahribatın önüne geçilmesi için bir bekçi görevlendirilmiş. Ancak alan ilçe merkezine uzak bir mesafede olduğu için buranın bekçiyle korunması kolay değil. Bekçinin burada barınabileceği bir yapı yok. Bekçinin burada tutulması sağlanamadığı için de mağara etrafı tel çitle çevrilerek ziyarete kapatılmış. Mağaradaki tahribatın ancak mağaranın devamlı surette denetim altında tutularak önlenebileceği, konunun Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna iletildiği belirtilmiştir. Mağaranın güvenliğinin sağlanması için Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer kurumlarla yapılan görüşmelerde mağaranın demir kapılarla kapatılarak ziyaretçi girişinin engellenmesi yönünde görüş verilmiş olup tahribatın engellenmesi için başka çözüm yolu bulunamadığından mağaranın ziyarete kapatıldığı ifade edilmektedir” diye konuştu.

YA SAHİP ÇIKIN YA KAPATIN
Daha önce yerel ve ulusal basında bu sorunun gündeme geldiğini vurgulayan Girgin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Nimara Mağarası, turizm politikamızın acizliğinin önemli bir göstergesidir. Bu turizm politikası, devletin tarihsel turistik değerleri koruma görevini yok saymaktadır. Nasıl olur da Nimara Mağarası gibi tarihsel, kültürel ve turistik bir değer, korunamadığı gerekçesiyle kapalı tutulur? Buna akıl sır erdirmek mümkün değil! Daha önce ‘Ya sahip çıkın, ya kapatın’ şeklinde haberlerden sonra şaka gibi mağara kapatıldı. Nimara Mağarası Muğla kültür turizmine tekrar kazandırılmalıdır.”

GİRGİN, BAKAN ERSOY’A ŞU SORULARI SORDU:
*Nimara Mağarası’nın, zarar görmesini engelleyecek şekilde, tekrar Muğla kültür turizmine kazandırmak için bir çalışmanız var mıdır?
* Tarihi değerlerimizin, düzenli, güvenli ve ziyarete açık hale getirilmesi için ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

Bir cevap yazın