Marmaris izmarit avcıları

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris Belediye ekipleri esnafı tek tek dolaşarak yere, kanallara ve mazgallara sigara izmariti atılmaması için uyarılarda bulunarak çevreye konuyla ilgili afişler asılıyor.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde özellikle kış aylarında meydana gelen aşırı yağmur nedeniyle mazgalların tıkandığı ve mazgal içinden en fazla izmarit çıktığını belirten belediye ekipleri esnafı tek tek dolaşarak yere, kanallara ve mazgallara sigara izmariti atılmaması için uyarılarda bulundu. Çevre konuyla ilgili afişler asılıyor.
Vatandaşların etrafa en çok attığı atıklar arasında sigara izmaritlerini yer alıyor. Bu konuda daha duyarlı olunması için bugüne kadar afişler asan, sosyal medya paylaşımları yapan, çevre farkındalık etkinlikleri düzenleyen ve hatta cezalar kesen Marmaris Belediyesi bu kez farklı bir yöntem deniyor. Zabıta ve Temizlik İşleri Müdürlüğünden bir ekip tek tek esnafları dolaşarak dükkan önlerine ve mazgallara sigara izmariti atılmaması konusunda uyarılarda bulunuyor. Gelişigüzel atılan sigara izmaritlerinin çevreye verdiği zararlar konusunda esnafı bilgilendiren ekipler, izmaritlerin özellikle yerlere, kanallara ve yağmur ızgaraları içine atılmaması için ziyaretlerde bulunuyor.

KANALLAR TIKANIYOR
Sigara izmaritlerinin doğada tamamen çözülmesi 10 sene gibi bir süreç içerisinde tamamlandığını söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Rutin olarak yaptığımız mazgal temizliklerinde ağırlıklı olarak sigara izmariti çıkarıyoruz. Bu atıklar kanalların tıkanarak şiddetli yağmurlarda olumsuz durumlara hatta su baskınlarına neden oluyor. Aynı zamanda yağmur suları ile denize karışıyor. Turizmin gözbebeği Marmaris’in Mavi Bayrak ödüllü plaj ve denizlerinde çevre ve görüntü kirliliğine yol açıyor. Vatandaşlarımızdan bu konuda daha duyarlı olmalarını ve izmaritlerini yere atmamalarını rica ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın