Fethiyeli balıkçılar, “Tekneden balık satmazsak batarız”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçe balıkçı esnafı Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret ederek batmak üzere olduklarını ve kendilerine destek verilmesini, hiç değilse balıkları teknelerin üzerinden satış yapma izninin verilmesini istedi. 

Ekmeğini denizden kazanan Muğla’nın Fethiye ilçe balıkçı esnafı, Belediye Başkanı Alim Karaca’yı ziyaret ederek destek istediler. Balıkçılar covit 19 yasakları nedeniyle batmak üzere olduklarını ve kendilerine destek verilmesini, hiç değilse balıkları teknelerin üzerinden satış yapma izni verilmesini istedi. Başkan Karaca konuyu Kaymakam Eyüp Fırat’a ileterek yardımcı olmasını istedi.
Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli ile CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir’in de katıldığı toplantıda balıkçılar özellikle pandemi sürecinden nasıl etkilendiklerini dile getirdi. Karadan değil, kıyıdaki tekne üzerinden balıkların satışını yapmak istediklerini ve bu sürecin çözülmesini isteyen balıkçı esnafına Karaca da destek verdi. Balıkçı esnafın yanında, Kaymakam Eyüp Fırat’ı arayan Karaca, Balıkçı Kooperatifi Başkan ve bazı üyelerle Fırat’ı ziyaret ettiler.

KARACA: BALIK PAZARI PROJEMİZ VAR
Karaca, Fethiye Belediyesi’nin bir TL bile borcu olmadığını yineleyerek, esnafların da her daim yanında olduklarını söyledi. Karaca, “Türkiye’de borcu olmayan ender belediyeler arasında yer alıyoruz. Aynı zamanda genelde kapalı olan esnafımızdan kira almıyoruz.
Bunun yanında yaklaşık 2 – 2,5 milyon TL’ye mal olacak balık pazarı projemizi de yapacağız” dedi.

ESNAFLAR TALEPLERİNİ ANLATTILAR
Balıkçı esnafı, toplantıda aynı zamanda yeni düzenlemeye girecek balık halinde kooperatif olarak pazar içerisinde balık satışı için taş istediklerini, aynı zamanda 2. etap sahil bandında balıkçı barınağı bulunan alana bir stant da kurulabileceğini söyledi.  Bu istekler üzerine Başkan Karaca, “2. Etap Sahil Bandında yasal bir süreç ilerliyor. Konuyla ilgili bakanlıkla da görüşmeler yapılacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın