Fethiye’de Uğur Mumcu anıtı açıldı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçesinde heykeltıraş Onur Fırat Fen tarafından kompozit ahşaptan yapılan Uğur Mumcu anıtı CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Muğla milletvekilleri tarafından törenle açıldı. Anıtın üzerinde “Vicdan sustu. Hukuk sustu. İnsanlık sustu. Göz göre göre öldürüldük. Ey halkım unutma bizi!” sözlerine yer verildi.

Muğla’nın Fethiye ilçesi Tuzla Mahallesi Cahit Gündüz Caddesi Uğur Mumcu Parkında  heykeltıraş Onur Fırat Fen tarafından 220 cm x 70 cm x 70 cm ölçülerinde kompozit ahşaptan yapılan Uğur Mumcu anıtı CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Muğla milletvekilleri tarafından törenle açıldı. Anıtın üzerinde “Vicdan sustu. Hukuk sustu. İnsanlık sustu. Göz göre göre öldürüldük. Ey halkım unutma bizi!” sözlerine yer verildiği görüldü.
Uğur Mumcu anıtının açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Muğla Milletvekilleri Burak Erbay, Suat Özcan, Süleyman Girgin, geçmiş dönem milletvekilleri, CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, CHP ilçe örgütü yönetimi, meclis üyeleri, STK temsilcileri, çeşitli gazetelerin yazarları katıldı.

“EY HALKIM UNUTMA BİZİ!”
Kompozit ahşaptan yapılan anıtta “Vicdan sustu. Hukuk sustu. İnsanlık sustu. Göz göre göre öldürüldük. Ey halkım unutma bizi!” sözlerine yer verildiği görüldü. Açılışta katılımcılara belediye görevlileri tarafından karanfil dağıtıldı. Heykeltıraş Fen, “Bu görevi bana layık gören Belediye Başkanımız Alim Karaca’ya ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

CEYHAN MUMCU, ““KARDEŞİMİ ÖLÜMSÜZ KILDI”
Açılış törenine Uğur Mumcu’nun ağabeyi Ceyhan Mumcu’nun mesajını ise arkadaşı Tarık Konal tarafından okundu. Davete katılmadığından dolayı arkadaşı aracılığı ile mesajı gönderen Ceyhan Mumcu, anıtla ilgili şu sözlere yer verdi:
“Fethiye Belediyemiz böyle bir anlamlı davranışta bulundu, bir sanat yapıtıyla kardeşimi bir kez daha ölümsüz kıldı. Anlatılması olanaksız bir üzüntü içindeysem de bu olgudan, onun bu unutulmayışından kıvanç duymaktayım. Bu kıvancım, bugün bir kez daha pekişiyor” diye konuştu.

KARACA, “ANIT İÇİMİZDEKİ ACININ VE ÜZÜNTÜNÜN BİR İFADESİDİR”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Fethiye’de Belediye Başkanlığı yapmanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Ranta açık bir bölgede Belediye Başkanlığı yapıyoruz. 21 aylık başkanlığım sürecinde maalesef kalemlerini kiraya veren ve satan bazı gazetecilerin hedefi haline geldik. Haklı olduğumuz durumlarda bile, üzerimize oynanan oyunları biliyorsunuz. Sadece Fethiye’nin tanıdığı bir belediye başkanını, haksız bir duruma sokarak 83 milyon kişi tanıyor hale geldi. Bizlerle burada beraber olan kalemini satmayan gazeteci dostlarımızla birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu görüyoruz. Bugün burada sadece anıt açılışı yapmıyoruz.
Bu anıt içimizdeki acının ve üzüntünün bir ifadesidir. Biz Uğur Mumcu’yu unutmamak ve unutturmamak için bu anıtı sizlerle birlikte açıyoruz. Bu anıtta Fethiye’de yetişen değerli sanatçımızın duyguları var.
Sizlerin huzurunda sanatçı arkadaşımız Onur Fırat Fen’e teşekkür ediyorum. Yüzde 48 oy ile aldığımız Fethiye Belediye Başkanlığı’nı, yapılan kamuoyu yoklamaları sonucunda yüzde 63’lerin üstüne taşıdık. Bizler Uğur Mumcu gibi düşünüp Uğur Mumcu gibi yaşayan insanlarız, unutturmayacağız” dedi.

AKIN, “SAYGIYLA ANIYORUM”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ise, “Basınımızın özgür kalemi Uğur Mumcu’nun katledilişinden 28 yıl geçti. Kendisi çağdaş bir hukukçudur. Atatürkçülüğün demokratik ve laik düşüncenin yılmaz savunucusudur. Kirli tezgahları ve işleri kendi üslubuyla anlatan bir gazeteciydi. Bir gazeteci sadece gerçekleri paylaşan bir kişidir. Uğur Mumcu da öğrendiklerini bilgilerini ve doğrularını hep paylaştı. Kendisini saygı, sevgi ve özlemle anıyorum” diye konuştu.

‘SÖNMEYEN IŞIK’ SERGİSİ DE AÇILDI
Anıtın açılmasının ardından, fotoğraf sanatçısı Gürsel Gökçe’nin “Sönmeyen Işık Uğur Mumcu” adlı fotoğraf sergisi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde açıldı. Gürsel Gökçe’nin sergisinde Uğur Mumcu’nun cenaze töreninden bugüne kadar çektiği binlerce fotoğraftan 72 tanesi yer aldı.

UĞUR MUMCU KİMDİR?
Araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu 1942 yılında, Kırşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1965 mezunu. Henüz öğrenciyken 26 Ağustos 1962’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü aldır. 1969-1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde asistan olarak çalıştı. Eşi Şükran Güldal Mumcu (Homan) ile olan evliliğinden bir oğlu (Özgür) ve bir kızı (Özge) oldu. Eşi Şükran Güldal Mumcu, TBMM’ye 23. Dönem İzmir milletvekili olarak girmiş ve 10 Ağustos 2007 – 7 Haziran 2015 tarihleri arasında TBMM Başkanvekilliği görevini yürütmüştür.
Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı yapan Uğur Mumcu, 1975’ten itibaren Cumhuriyet’te “Gözlem” başlıklı köşesinde düzenli olarak yazmaya başladı. Aynı zamanda Anka Ajansı’nda çalışmaktaydı. 1977 yılından sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya başladı. “Gözlem” başlıklı köşesinde 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız olarak yazdı. 1977’de “Sakıncalı Piyade” ve “Bir Pulsuz Dilekçe” kitapları yayımlandı. Ertesi yıl, Sakıncalı Piyade adlı yapıtını Rutkay Aziz ile birlikte tiyatroya uyarladı. Oyunu Ankara Sanat Tiyatrosunda tam 700 kere sahneledi.
Çok sayıda kitap yazan ve gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybetmeden önce polis-mafya-siyaset ağını araştırmaktaydı.
Ailesi tarafından Uğur Mumcu anısına Ekim 1994’te Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı adında bir vakıf kuruldu.

Bir cevap yazın