37 yıldır kömür yakmasın yasak olduğu Marmaris’te sıkı denetim

Genel, Haber
Haberi paylaşın

37 yıldan bu yana kömür yakmanın yasak olduğu Muğla’nın Marmaris ilçesinde, kış aylarına girilmesi nedeniyle Marmaris Belediyesi zabıta ekipleri bahçe ve balkonları kontrol ederek kömür yakılmaması için uyarılarda bulunuyor.

37 yıldan bu yana kömür yakmanın yasak olması nedeniyle yaz kış mükemmel bir havaya sahip olan Muğla’nın Marmaris ilçesinde, kış aylarına girilmesi nedeniyle Marmaris Belediyesi zabıta ekipleri denetimleri sıklaştırdı. Ekipler bahçe ve balkonlarda kömür olup olmadığını kontrol ederek kömür yakılmaması için uyarılarda bulunuyor.
Havaların soğumaya başlaması nedeniyle zabıta ekipleri de ilçe genelinde kömür kontrollerini sıklaştırdı. 37 yıldır kömür yakmanın yasak olduğu ilçede bahçe ve balkonları kontrol eden zabıta ekipleri olumsuz bir durumla karşılaşmadı.
Marmaris Belediye Meclisi tarafından 1984 yılında alınan kararla ilçe sınırlarında kömür yakılması yasaklanmıştı. 37 yıldır karbon monoksit zehirlenmesi ve buna bağlı ölüm vakası yaşanmadığı ilçede havaların soğumasıyla birlikte zabıta ekipleri de denetimlerini arttırdı.

BACA TEMİZLİĞİ UYARISI
Önceki gün sokağa çıkma yasağının başladığı 21.00’den sonra denetime çıkan zabıta ekipleri odun satışı yapılan yerler ile şüphelendikleri evlerde kontrol gerçekleştirdi. Bacaları aşırı tüten ve koku gelen apartman ile müstakil evlerin bahçelerinde kömür arayan ekipler balkonları da kontrol etti. Aşırı duman gelen binaların yöneticileri ile görüşülerek temizleme yapılması konusunda uyarıda bulunan ekipler kömür yakan bir yere rastlamadı.

YENİ GELENLER YASAĞI BİLMİYOR
Bu kararın 37 yıldır devam ettiğini söyleyen Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürü Erkan Ünver, “Havaların soğumasıyla birlikte denetimleri arttırdık. Çünkü ihbarlar arttı. Son olarak üç ekiple birlikte yaptığımız uygulamada bahçelere, balkonlara baktık; kömüre rastlamadık. Boyalı, vernikli tahta yakıldığı için kokuyla karşılaştık” dedi.
“Marmaris’in temiz havasına zarar verdirmemek için yasağı titizlikle devam ettiriyoruz” diyen Ünver, “Son dönemde ilçemize taşınan ancak bu yasaktan haberi olmayan vatandaşlarımız var. Bu kişilere yasak olduğunu anlatıyoruz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın