Muğla turizm olduğu kadar tarım kenti de olacak

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Türkiye’de ilk kez Muğla Büyükşehir Belediyesince kurulan Tarım Laboratuvarı, 2020 yılında 2 bin 357 toprak, su, bitki analizine ev sahipliği yaparak üreticiye katkı sağlarken 11 bin 610 toprak, bitki ve su analizi gerçekleştirildi. Laboratuvarda Muğla ile birlikte 36 il, Kazakistan ve Kıbrıs’tan gelen numunelerin analizi yapıldı. En fazla numune gönderen 5 il ise 499 ile Diyarbakır oldu.

Muğla Büyükşehir Belediyesince Türkiye’de ilk kez kurulan Tarım Laboratuvarı, 2020 yılında 2 bin 357 toprak, su, bitki analizine ev sahipliği yaparak üreticiye katkı sağladı. Bugüne kadar 11 bin 610 toprak, bitki ve su analizi yapılırken laboratuvarda Muğla ile birlikte 36 il, 2 ülke Kazakistan ve Kıbrıs’tan gelen numunelerin analizi yapıldı. En fazla numune gönderen 5 il ise Diyarbakır 499, Çanakkale 436, Denizli 340, Tekirdağ 167, İstanbul 127 oldu.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile birlikte üniversite yerleşke içerisinde 2015 yılında kurulan Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı; bugüne kadar 11 bin 610 toprak, bitki ve su analizi gerçekleştirildi. Milli ekonominin temeli tarım ve üreten köylü milletin efendisidir anlayışı ile tarımsal üretime destek veren Muğla’da en önemli yatırımlarından biri olan Tarımsal Amaçlı Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı oldu.

BİLİMSEL VERİLERLE ÇALIŞILIYOR
Tarımda eski usul yöntemlerin yerine bilimsel verilere dayanan sistemli bir üretimi getirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi üreticilere tarım laboratuvarı ile toprağının hangi ürüne elverişli olduğunu, hangi gübreleri kullanması ya da kullanmaması gerektiğini saptıyor. Bitki ve su analizleri ile de bitkilerin toprakta yarayışlı olan bitki besin elementinden yararlanabilme, su kalitesine göre uygun bitki yetiştirme ve sürdürülebilir toprak yönetimi konularında teknik bilgiler vererek destek olunuyor. Ayrıca 2015 yılından beri Tarım laboratuvarından elde edilen veriler kitaplaştırıldı. Vatandaşlara ücretsiz dağıtımı yapılan kitap sayesinde toprak haritası çıkarıldı ve kent belleğine kazandırıldı.
Tarım Laboratuvarı’nda toprak, sulama suyu ve dikilecek bitkinin analizi yapılırken, Akıllı Tarım Çiftliği, Tarlanıza Geliyoruz, Yerel Tohum Merkezi, yem ve fidan desteklemesi, sakız ağacı, ipek böcekçiliği, meyve sebze kurutma tesisi, koku vadisi projeleri de gerçekleştiriliyor.

BAŞKAN GÜRÜN; “MUĞLA ÜRETİYOR, KÖYLÜ VE ÜLKEMİZ KAZANIYOR”
Muğla’nın bilinenin aksine sadece turizm kenti olmadığını verimli toprakları ile tarım kenti olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün topraktan hasada üreten köylünün yanında olduklarını, milli ekonominin temeli olan tarıma destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Başkan Gürün; “Muğla’da nüfusumuzun yüzde 55’i kırsalda yaşıyor. Muğla turizm kenti olarak bilinse de verimli toprakları, başat ürünleri ve alın teri ile üreten köylüsü ile tam anlamıyla bir tarım kenti. Büyükşehir Belediyesi olarak kurulduğumuz günden bugüne tarıma çok büyük bir önem veriyor, üreten köylümüzün yanında oluyoruz. Pandemi döneminde tarımsal üretimin önemi bir kez daha anlaşıldı. Dışarıdan ithal etmek yerine kendi topraklarımızda üretmek, topraklarımızın, üreticimizin hakkını vermek ve en önemlisi de ithalata muhtaç olmamak için köylümüzün, toprağımızın, üretimin kıymetini bilmeliyiz ve onları tekrar milletin efendisi yapmalıyız.
Üreten köylümüzün babadan kalma yöntemler yerine toprağında hangi ürünün yetişeceğini bilmesi, katma değeri yüksek ürünlerle emeğinin karşılığını alması, toprağını değil ürettiği ürününü satması, vahşi sulama yerine modern yöntemler kullanması, bilinçli ve toprağının değerini bilmesi için hizmet ve projeler üretiyoruz. Tahlili yapılan toprak, bitki, sulama suyundan sonra üreticimizin topraktan hasada yanında oluyor birlikte üretiyoruz. Muğla’mız üretecek, üreten köylümüz ve ülkemiz kazanacak” dedi.

Bir cevap yazın