Ünlü sanatçı Selma Sonat corona virüsü yendi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Hiçbir corona virüsü belirtisi göstermeyip 6 testi de negatif çıkan fakat hastanede akciğer tomografisinde bulgu rastlandığı için hastaneye yatırılan ünlü sanatçı Selma Sonat 14 günde Covit-19’u yenerek hastaneden taburcu oldu. Sonat yaşadıklarını sariipekhaber.com ve SÖZCÜ’ye anlattı.

Hiçbir corona virüsü belirtisi göstermeyip 6 testi de negatif çıkan fakat hastanede akciğer tomografisinde bulgu rastlandığı için hastaneye yatırılan, 1965 yılında Yılmaz Güney ile ilk olarak ‘Prangasız Mahkumlar’ isimli film ile beyaz perdeye adım atan, 60 film ve birçok televizyon dizisinde rol alan Selma Sonat, 14 günde Covit-19’u yenmeyi başardı. Sonat yaşadıklarını sariipekhaber.com ve SÖZCÜ’ye anlattı.

Uzun yıllardan bu yana Marmaris’te yaşayan Sonat, ne koku ne de tat alma eksikliği yaşadı. Corona virüsü belirtilerinden halsizliği devam edip ateşi düşmeyince özel hastaneye kaldırılmıştı. 6 kez gerçekleştirilen PCR testi de negatif çıkan ünlü sanatçı yaşadıklarını sariipekhaber.com ve SÖZCÜ’ye anlattı:

BAKTERİYE ENFEKSİYON ÇIKTI
Yeşilçam’ın eski kameramanlarından eşi Umur Özlüer’e covid teşhisi konup hep birlikte evde karantinaya geçtiklerinde eve gelen sağlık müdürlüğü ekibinin kendisine de yaptığı PCR testinin negatif çıktığını hatırlatan Selma Sonat, “Ancak yaşımın yanı sıra, diyabet ve koah hastası olmam dolayısı ile bana da önlem olarak tedavide kullanılan ilaçtan verdiler. Talimatlarına uygun olarak kullandım. 10 gün sonra eşim iyileşti ancak onun rahatsızlık belirtileri bende başladı. Hafta başı doktora gittiğimde yapılan kan tahlillerim ile PCR testim negatif çıkmasına rağmen doktor bir röntgen ve tomografi çektirerek iyice emin olmak istedi.
Neticede Covid olmadığım ancak ağır bir bakteriyel enfeksiyon geçirdiğim, bunun da koah geçmişimle birleşince beni sarstığı tanısı ile ilaçlarım verilerek eve yollandım” dedi.

TEST SONUÇLARI ŞAKA GİBİ, YİNE NEGATİF
Aradan birkaç gün geçmesine rağmen rahatsız edici derecede yükselen ateşinin düşmemesi üzerine tekrar doktorun yolunu tuttuklarını belirten Sonat şunları söyledi:
“Bir kez daha PCR testi ve kan testleri yapıldı Covid 19 açısından bulgular yine negatif.
Doktorumun isteği üzerine tekrar çekilen röntgen filmi inceledikten sonra tedavimin hastanede devam etmesinin daha sağlıklı olacağı önerisi ile beni normal servis ile salgınlılar arasında tampon bir odaya aldılar. Çocuklarım aralarında zamanı bölüşerek beni hiç yalnız bırakmadan, refakatçi olarak yanımda kalmaya başladı. Üç gün sonra damardan verilen ilaçlara rağmen hala ateşim düşmeyip kandaki değerler normal seviyesine gelmeyince, belirtileri değerlendiren doktorum, beni tekrar bir PCR testine soktu. Sonuç şaka gibi: Yine negatif. Ancak bu kez yapılan antikor testi ve ikinci tomografi sonucu durumum covid hastası olarak tescil edildi.”

SABAHA ÇIKAR MIYIM ENDİŞESİ BAŞLADI
Hemen özel izolasyon odasına alınan Selma Sonat, kendisiyle temas edenlere de test uygulandığını söyledi. Sonat, “Refakatçim olan iki kızımın testleri negatif çıktı. İzolasyon odasına alınışım ve burada sürekli yalnız kalmam, buraya hizmet veren sayılı personelin özel korunmalı giysilerle adeta uzaylı gibi girip çıkması moralimi epeyce sarsmıştı. Fakat hastanede o kadar özel ilgi gösterildi ki anlatmam mümkün değil. Hastane Başhekimi Op. Dr. Sahir Ökten, doktorum Dahiliye Uzmanı İlker Öner’e olan güvenimle teselli bulmaya çalıştım. Hastane personeli yarım saatte bir beni yoklamasına ve gerekli tıbbi uygulamaları yapmasına rağmen izolasyon odasında kendimi çok yalnız ve terk edilmiş hissetim.
Sabaha çıkar mıyım acaba endişesi ile uyumaya çalıştım ama ne fayda. Bir taraftan eklem yerlerimdeki ağrılar, diğer taraftan ilaçların yan tesiri olarak barsak bozukluğu, iştahsızlık, halsizlik, ateş ve bugüne değin medyada izlediklerimin kâbusu uykularımı kovalıyordu. En sonunda bitap düşmüş ve uyuyakalmışım. Hastanede mesai sabah 05.30 başlıyor, siz daha ayılamazken genç, neşeli, güler yüzlü hemşireler, işe koyuluyorlar. Biraz sonra onların güzel enerjisi sizi de sarıyor ama hastalık elinizi bile kaldırırken ‘Şişşt ben buradayım’ diyor.
Saat 09.00 gibi doktorların vizite saati. Onlar da hastalarında iyileşme emaresi gördüklerinde yüzleri aydınlanıyor. Ancak gerek covid tedavisi, gerekse de yılların KOAH’ı,  üstüne üstlük bir de kronik şeker hastalığı ile birleşince  çok zor ilerleme kaydediliyor” diye konuştu.

VE YENİDEN DOĞUŞ
Vizitelerin ardından iştahsızlıktan yenilemeyen ya da bir bölümünü “Hayatta kalmak için yemen gerek” denilen kahvaltı, ardından kan yoluyla verilen ilaçların takılması, hapların yutulması ile tamamlandığını belirten Selma Sonat sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sizi daha da hasta edecek haberleri es geçtiğiniz televizyon kanallarındaki diziler şansınız varsa uykunuzu getiriyor. Yoksa onları seyretmenin eziyeti hastalığın cabası. 14 gün, sevdiklerinizi ancak görüntülü telefonla görerek, çocuklarınızla hastane otoparkına bakan pencereden hasret gidermeye çalışarak, hastane personeli ile kanka olarak geçiyor. Sonunda iple çektiğim, uyumlu bir hasta olarak tüm kurallara riayet ettiğim bu süre sonunda, değerlerim doktorlarımın istediği gibi çıkınca eve çıkışım verildi. Benim için bayram gibi bir gündü ve yeniden doğmuş gibiydim. Evime ve sevdiklerime kavuştum. Üstelik doktor raporum tertemiz.”

ŞİMDİ KIZI ORSEL TEDAVİDE
Testleri annesi gibi negatif çıkan kızı Orsel de önce grip teşhisi ile evde, ardından covid tanısı ile aynı hastanede tedavi görüyor. “Umarım bu kadarla atlatırız bu salgını” diyen Selma Sonat, “Sizlere önerim lütfen pandemi ile ilgili her şeyi çok ciddiye alın ve getirilen kurallara yorumsuz uyun. Sağlıktan öteye bir şey yok. Herkes benim kadar şanslı olmayabilir. Şimdi iş bu hastalığın ardından dikkat edilerek yaşanması gereken nekahet döneminde, ilaçlara, korunmaya devam, yorulmaya paydos. Can tatlı, yaşam kutsal emanet. Herkese mutlu yıllar dilerim” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın