İYİ Partili Ergun, “Satılık otel sayısı kaç?”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, turizm otelcilerinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve ederinin çok altında fiyatlara satılan otellerin sayısı hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

2020 Yılı boyunca yaşanan corona virüsü salgınının etkisinden dolay turizm sektörünün çok ciddi şekilde gelir kaybına uğradığını belirten İYİ Parti Muğla Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Ergun bu durumdaki otellerin toplam borçlarının ne olduğunun da açıklanmasını istedi.
Ergun soru önergesinde “Bilindiği gibi, 2020 Yılı boyunca yaşanan pandemi etkisinden dolay turizm sektörümüz çok ciddi şekilde gelir kaybına uğramıştır. Sektörün en fazla kayıp yaşayan kesimlerinin başında ise otel işletmelerimiz geliyor. Bununla beraber, son zamanlarda otelcilik sektörünün geleceği adına endişe verici birçok haber kamuoyuna yansımış durumdadır. Bu sebeple, otelcilik sektörünün mevcut durumuna yönelik bakanlığınız tarafından bazı hususların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

TOPLAM BORÇ NE KADAR, KAÇ OTEL EL DEĞİŞTİRDİ?
Prof. Dr. Metin Ergun’un Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yönelttiği sorular şöyle:
* Turizm sektöründe faaliyet gösteren otel işletmelerinin toplam borcu ne kadardır?
* Borçlu otel işletmeleri arasında kredilerini ödeyemedikleri için icralık olan ve takibe düşen işletmelerin sayısı kaçtır?
* 2020 Yılı içerisinde turizm işletme belgesine sahip kaç otel el değiştirmiştir ve bu konuda son beş yılın ortalaması kaçtır?

Bir cevap yazın