Muğla’ya çevreci proje

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve GEKA Bağ- bahçe- sera atıklarının kompostlaştırılması ve geri kazanım tesisi için fizibilite projesi hazırlanması için imzaları attı. Fizibilite projesinin uygulama süresi 12 ay, bütçesi 150 bin TL olacak.

Turizm yanında verimli toprakları ile bir tarım kenti de olan Muğla’da dönemsel olarak fazla miktarda bağ- bahçe-sera atığı, dal-budak atıkları fazla miktarda çıktığı için GEKA’ya bağ-bahçe-sera atıklarının kompostlaştırılması ve geri kazanım tesisi fizibilite projesi hazırlanması için anlaşma gerçekleşti. İmzalar Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan tarafından atıldı. Fizibilite projesinin uygulama süresi 12 ay, bütçesi 150 bin TL olacak.
Bütçenin yüzde 90’ı hibe (135 bin TL) kısmını GEKA yüzde 10’luk kısmını (15 bin TL) Muğla Büyükşehir Belediyesi öz kaynakları ile karşılayacak. Muğla’da özellikle Fethiye-Seydikemer bölgesinde yapılan seracılık faaliyeti ülke ekonomisine tarım alanında sera, bağ, bahçe ile büyük katkı sağlıyor. Buralardaki sera atıkları ile Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi kıyı kesimlerde yoğun yazlık siteler vb. bulunması nedeniyle dal-budak atıklarını kullanılabilir ürüne dönüştürülebilmesi amacıyla geri kazanım tesisi kurulması için fizibilite çalışması yapılacak.

MUĞLA’DA 150 BİN TON BAĞ ATIĞI OLUŞUYOR
Muğla ili genelinde yıllık yaklaşık 150 bin ton bağ bahçe atığı oluşurken sadece Bodrum’da 2019 yılında 58 bin 792 ton, Fethiye-Seydikemer’de 34 bin 7 ton bağ-bahçe atığı oluştu. Ortaya çıkan bu atıkların planlanan Bağ-Bahçe-Sera Atıklarının Kompostlaştırılması ve Geri Kazanımı Projesi kapsamında değerlendirilebilir ürünler haline getirilerek katma değer sağlaması amaçlanıyor. Gerçekleştirilmesi planlanan projede kurulacak tesis ile parçalama, öğütme ve pelet ünitelerinde bağ-bahçe-sera atıklarının öğütülüp pelet haline getirilmesi, yakıt olarak, park bahçe vb. ortak alanlarda gübre ve toprak iyileştirilmesi için kullanılması da amaçlanıyor.
GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan imza töreninde büyükşehir belediyeleri arasında kendilerine en çokproje sunan belediyelerden birinin Muğla olduğunu söyledi ve ülkemize, şehrimize yarar getirecek her projeye destek vermeye çalıştıklarını belirtti.

BAŞKAN GÜRÜN: GERİ DÖNÜŞÜMLE MUĞLA VE ÜLKEMİZİN KAZANMASINI HEDEFLİYORUZ
Eşsiz güzellikleri ile bir turizm kenti olan Muğla’nın aynı zamanda bereketli toprakları, başat ürünleri ile bir tarım kenti olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün GEKA ile imzaladıkları proje ile hem çevrenin hem tarımın hem de Muğla’nın kazanacağını belirtti. Başkan Gürün; “Bir şehir düşünün dağlarından yağ, ovalarından bal akan sözünün tam karşılığı olsun ve eşsiz güzellikleri ile herkesi kendine hayran bıraksın. Muğla’mızı korumak, geleceğe tertemiz bırakmak için de yenilikçi projeler üretiyor, neler yapabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Bu proje ile bağ, bahçe atıklarının geri dönüşümünü sağlayarak doğaya, tarıma, çevreye katkı sağlamayı ve üreticilerimizin bir sorununu çevreci yöntemlerle çözmeyi amaçlıyoruz. Fizibilitesi yapılacak çalışma ile bağ, bahçe, dal, budak gibi Muğla’mızda fazlaca oluşan atıkların katı atık düzenli depolama tesislerimizde imha edilmesi yerine özel tesislerde geri dönüşümünü sağlamayı amaçlıyoruz. Ortaya çıkacak ürünlerin de yakacak ve gübre olarak kullanılmasını amaçlıyoruz. Doğanın bize verdiklerinin kıymetini biliyor, geri dönüşümle Muğla’mızın ve ülkemizin kazanmasını hedefliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın