Gökova susamı salgın ve kıtlığa karşı dondurulacak

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Büyükşehir Belediyesi yıllardır Muğla’da yetiştirilen Gökova susamını, meydana gelebilecek salgın, doğal afet, kıtlık gibi durumlarda gelecek nesillere aktarılabilmesi için özel laboratuvarda dondurma kararı aldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi yıllardır Muğla’nın Ula ilçesi Gökova Mahallesi’nin özellikle Çıtlık mevkiinde üretilen susamı, meydana gelebilecek salgın, doğal afet, kıtlık gibi durumlarda korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için özel laboratuvarda dondurma kararı aldı.
Muğla ve ilçelerinde ortalama 27 bin dekar alanda yıllık 3 bin ton üzerinde üretilen ve sarı susam olarak bilinen Muğla susamı, özellikle Muğla’nın sadece Ula ilçesinde Gökova Havzası Çıtlık’tan Karabörtlen Mahallesine kadar olan kesimde önemli miktarda yetiştiriliyor.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin; “Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile kurduğu ve Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezi olan Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi ata tohumlarının toplandığı merkezde dondurulacak susam için çalışmalar hızlandırıldı.

GELECEĞE ATILAN TOHUMLAR
Özellikle Muğla simidi, tahin ve helva yapımında kullanılan ve Türkiye’de susam üretiminde 3’ncü olan  “Gökova Susamı” meydana gelebilecek salgın, doğal afet, kıtlık gibi durumlarda yerel tohumların güvenle saklanarak gelecek nesillere aktarılması ve üretiminin sağlanması amacıyla özel laboratuvarda dondurma işleminin nasıl olacağıyla ilgili bir de kitapçık hazırlandı.
Doç. Dr. Ergun Kaya ve teknik ekibi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yerel tohumların korunması ve kriyoprezervasyon tekniği ile saklanarak gelecek nesillere aktarılması ile ilgili hazırlanan kitapçıkta, susamın biyoteknolojik yöntemlerle çoğaltımı ve kriyojenik yöntemlere koruma altına alınması konu edildi. Kitapçığın halka dağıtılarak yerel tohumların saklanma yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları da amaçlanıyor.

Bir cevap yazın