Muğla’da kışın da vektörle mücadele sürüyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla il genelinde sivrisinek, hamam böceği, karasinek ve kemirgen gibi insan sağlığını tehdit eden vektörlerle mücadele kış aylarında da sürdürülüyor. Vektörlerle mücadele, fiziksel, biyolojik, kültürel, kimyasal yöntemlerle yapılıyor.

Muğla il genelinde sivrisinek, hamam böceği, karasinek ve kemirgen gibi insan sağlığını tehdit eden vektörlerle mücadele kış aylarında da sürdürülüyor.  Vektörlerle mücadele, dünyada kullanılan en gelişmiş bilimsel entegre (Fiziksel, biyolojik, kültürel, kimyasal), mücadele yöntemleriyle yapılıyor.
Dünya genelinde insan sağlığını tehdit altına alan corona virüsü (COVID-19) salgınının yayılma riskine karşı il genelinde dezenfekte çalışmalarını aralıksız ve yoğun bir şekilde devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da sivrisinek, hamam böceği, karasinek ve fare gibi zararlılarla mücadelesine ara vermeden devam ediyor.

KIŞLAK MÜCADELEYE DEVAM
Yaz aylarında gün batımıyla birlikte vektör ile mücadeleye yönelik olarak araç üstü soğuk sisleme (ULV) uygulamalarının geçtiğimiz ekim ayında sona ermesinin ardından belediye ekipleri kış aylarında da kışlak mücadele çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi ekiplerince kışlak mücadele çalışmaları, sivrisinek erginlerinin barındıkları odunluk- kömürlükler ve üreme kaynakları olan rögarlar, kapalı kanallar, fosseptik çukurları ve kalorifer kazan dairelerinin bulunduğu alanlarda yürütülüyor.
İl genelinde 57 araç ve 216 personel ile vektörle mücadelede hız kesmeyen büyükşehir belediyesi, bit, pire ve kene için evcil hayvanların dış parazit uygulamalarının yapılması gerektiği, sivrisineklerin durgun sularda ürediği, karasineklerin ise çöp, gübre vb. organik atıklarda üredikleri hakkında bilgilendirme çalışmalarını da sürdürülüyor.

VEKTÖRLER NEDİR?
İnsanlarda hastalık oluşturabilecek mikroorganizmaları taşıyan ve insanlara bulaştıran, insana çevreye ve ürünlere zarar veren, insanların yaşadıkları alanlarda rahatsızlık veren ve yaşanmaz hale getiren canlılara verilen genel isimdir.

Bir cevap yazın