CHP’li Aylin Nazlıaka: Pınar Gültekin, kadını, eşitliği, hukuku yok sayanlar tarafından öldürüldü

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’da hunharca öldürülen Pınar Gültekin davasını izlemek üzere Muğla’ya gelen CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka basın açıklaması yaptı. Nazlıaka, “Pınar’ın katili, sadece onu canice öldüren Cemal Metin Avcı değil, kadına yönelik şiddeti önlemeyen, kadını güçlendiren politikaları hayata geçirmeyen, kürsülerden cinsiyetçi ve ayrımcı nefret dilini çoğaltan, faillerin aramızda serbestçe dolaşmasına yol veren herkes, bu cinayetin suç ortağıdır” dedi.

Muğla’da Pınar Gültekin’in bağ evinde vahşice katledilmesine ilişkin davayı izlemek üzere Muğla’ya gelen CHP PM Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka basın açıklaması yaptı. Nazlıaka, “Pınar’ın katili, sadece onu canice öldüren Cemal Metin Avcı değil, kadına yönelik şiddeti önlemeyen, kadını güçlendiren politikaları hayata geçirmeyen, kürsülerden cinsiyetçi ve ayrımcı nefret dilini çoğaltan, faillerin aramızda serbestçe dolaşmasına yol veren herkes, bu cinayetin suç ortağıdır” dedi.
Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP kadın örgütleriyle birlikte Adliye’ye giden Nazlıaka; “Pınar’ın katilinin dediği gibi bu cinayet ‘bir anlık öfke ile’ falan işlenmemiştir. Bu cinayet, yıllardır adım adım örülen; kadını, eşitliği, demokrasiyi, hukuku yok sayanlar tarafından işlenmiştir. Ne bir caninin öfkesi buna bahane olabilir, ne de pişmanlığı kabul edilebilir. Kadın cinayetleri politiktir; ülkeyi yönetenlerin yaptığı gibi kınamakla, ayıplamakla, üzülmekle bitmez. Bir kadın yaşamdan koparıldıktan sonra değil, hayattayken her türlü önlemin ve güvencenin sağlanması gereklidir” dedi.

YARGIDA REFORM NEREDE?
Yıllardır her bir kız kardeşin ardından adliye kapılarında adalet aradıklarını fakat bulamadıklarını da sözlerine ekleyen Nazlıaka şöyle konuştu:
“Bu mu “yargıda reform”? Karanlık zihniyetlerini topluma yerleştirmek için atama usulüyle söz sahibi olmaya çalışanlar, bilsin ki karşılarında ülkenin her bir yerinden yükselen kadın hareketi var. Birbirine sahip çıkan, dayanışan ve asla pes etmeyen kadınlar var! Söke söke alacağımız haklarımız var! Pınar rahat uyusun diye, başka Pınarların hayalleri solmasın diye bizler, nerede olursak olalım yaşam nöbeti tutmaktan vazgeçmeyeceğiz. Görmeyen gözlere, duymayan kulaklara, konu kadın haklarına gelince susmayı tercih eden dillere, her gün defalarca tekrarlayacağız: Biz istediğimiz gibi yaşayacağız, onlar tarihin karanlık sayfalarına gömülecek.”

SİYASAL İKTİDAR PARTİMİZE SALDIRIYI SÜRDÜRÜYOR
Siyasal iktidar ve şakşakçılarının kendi üzerindeki tepkileri savuşturmak, sorumluluklarını unutturmak için CHP’ye saldırılarını sürdürdüklerini de ifade eden Nazlıaka, “Bizim samimiyetimiz ortadadır. Yıpratma politikalarına asla teslim olmayacağız. Kadınla erkeği eşit görmeyen, her fırsatta İstanbul Sözleşmesine saldıran, çocukları cemaatlerin, tarikatların çürümüş tekeline emanet eden bir anlayış; bütün ülkeyi derinden yaralayan Pınar’ın cinayeti üzerinden söz üretemez. Bugüne kadar, her türlü kadın sorununa hassas davranmaktan ve kadına yönelik şiddete karşı tavır almaktan hiçbir zaman geri durmadık. Kendi üyelerimiz dahil şiddet nereden gelirse gelsin müdahale ve mücadele ettik. Bu tavrı kendilerine de önerir, hareket etmek için tek adamın gözlerinin içine değil, halkın yaşadıklarına bakmalarını tavsiye ederiz. Çünkü bu tekçi ve eril zihniyet, gün gelecek varlığını sürdürmek için etrafındaki herkesi harcayacaktır.  Biz Pınar’ı ağız dolusu gülüşüyle hatırlayacağız ve öyle de yaşatacağız. Kadınlara eşit, güvenli bir gelecek kurmak için sözümüzü söylemekten, kadın hareketini örgütlemekten asla ödün vermeyeceğiz!” diye konuştu.

Bir cevap yazın