Yaşam Savunucuları: Avcılık tamamen yasaklansın

Genel, Haber
Haberi paylaşın

100 binlerce doğasever ve 234 sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan “Yaşam Savunucuları” avcılığın tamamen yasaklanması için 75 bin kişi hedefiyle başlattığı imza kampanyasında 74 bin kişiye ulaşıldı.

100 binlerce doğasever ve 234 sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan “Yaşam Savunucuları”, Tarım Orman Bakanlığı ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün onları koruyacağı yerde hangi canlıdan kaç tane, ne koşullarda ve nerelerde öldürüleceğine karar vermesinin çok yanlış olduğunu açıkladı. Yaşam Savunucuları, avcılığın tamamen yasaklanması için 75 bin kişi hedefiyle başlattığı imza kampanyasında 74 bin kişiye ulaşıldı.
2021 yılında da kuşlar, ceylan, geyik ve tüm varlıkların yaşam hakkını savunmaya devam edeceklerini açıklayan Yaşam Savunucuları’nın başlattığı imza kampanyasına bilindiği gibi ünlü sanatçı Tarkan’da destek vermişti.

YAŞAM HAKLARI ELLERİNDEN ALINAN CANLILARIN SESİ OLMA ZAMANI
Yıllar içerisinde 17 bin avcılık kursunun açılarak yaklaşık 500 bin kişiye avcılık sertifikasının verildiğinin vurgulandığı açıklamada, “Doğayı korumakla yükümlü olan bazı kurum ve kuruluşlar, silah endüstrisi ve avcıların doğamızı yok etmesine karşı gelecek yerde ne yazık ki seyirci kalıyor. Çok daha üzücü olanı ise bu durumun teşvik bile ediliyor olması. Artık yaşam hakları alanları ellerinden alınan tüm canlıların sesi olma zamanı. Çünkü yaşam hakkı bütün canlılar için pazarlık edilemeyecek en doğal hakları. İnsan diliyle kendi haklarını savunamayan tüm canlıların sesi olacağız” denildi.

EYLEMLERİMİZLE TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ OLDUK
Hep birlikte ortaya koydukları emekle avcılığı pek çok defa Türkiye’nin gündemi yaptıklarının da belirtildiği yazının devamı şöyle:
“Urfa’dan Eskişehir’e, Tunceli’den Antalya’ya pek çok ildeki av ihalelerine karşı açılan davalar kazanıldı. Av ihaleleri ya durduruldu ya da iptal edildi. Pek çok ceylanın, dağ keçisinin ve kızıl geyiğin canı kurtuldu. Her yıl avcılıkla ilgili kararların verildiği Merkez Av Komisyonu’nun yapısı eleştirilerimiz sonucunda değişti. Uzman sivil toplum kuruluşu sayısı 4’e, bilim insanı sayısı 2’ye yükseltildi. Bu komisyonda avcılıkla ilgili alınacak kararlara doğrudan ve daha etkin müdahale edebilecek olmamız umut verici.
2021’de kuşların, ceylanların, geyiklerin ve tüm varlıkların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz. Tüm kamuoyunu, karar vericileri ve hatta avcıları da bu yaşam savunmasına katılmaya davet ediyoruz. Yaşam alanları yok edilen ve bin bir zorlukla hayatta kalan bu canlıların yanında olduğumuz sürece gelecekten umutlu olacağız.”

Bir cevap yazın