Fethiye Körfezi parselleniyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye Körfezi’nde deniz dolgusu, tekne bağlama yeri, alışveriş merkezleri ve otel yeri yapılmasını içeren marina projesi nedeniyle bölgede kıyı ekosisteminin geri dönülemez şekilde tahrip olacağı belirtildi. Fethiye Kent Konseyi yaptığı bir açıklamayla Fethiye Körfezi Yönetim Planı yapılıncaya kadar, körfezin deniz ve kıyı yapısını bozacak projelerden vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Muğla’nın Fethiye Körfezi’nde deniz dolgusu, tekne bağlama yeri, alışveriş merkezi, restoran ve otel yeri yapılmasını içeren marina projesi nedeniyle bölgede kıyı ekosisteminin geri dönülemez şekilde tahrip olacağı belirtildi. Fethiye Kent Konseyi yaptığı bir açıklamayla Fethiye Körfezi Yönetim Planı yapılıncaya kadar, körfezin deniz ve kıyı yapısını bozacak projelerden vazgeçilmesi gerektiğini savunarak, “Körfezin yat kapasitesi hesaplanmadığı gibi her istenen yere marina izni verilmemesi gerekiyor. Deniz, kara ve kıyı ekosistemlerini geri dönülemez şekilde tahrip edecek şeyler yapılmamalı” denildi.
Muğla’nın Fethiye ilçesinde kıyıları betonlaşma ve rant tehdidiyle karşı karşıya bırakan ve 5 yıl önce tepkiler üzerine iptal edilen Akmarin Marina Yat Limanı projesi yeniden hayata geçirilmesi tepkilerini de beraberinde getirdi. Firma, proje alanını ve kapasitesini büyüterek çalışmalara tekrar başladı. 
Fethiye Kent Konseyi, Fethiye Körfezi’nin deniz ve kıyı yapısını tamamen bozacağını, kıyı ekosisteminin geri dönülemez şekilde tahrip olacağını belirterek projenin durdurulmasını istedi.

DENİZ VE KIYI KORUMA ALANLARINI TEHDİT EDEN PROJELERDEN VAZGEÇİLMELİ
Geçilen 50 yıl boyunca, Fethiye Körfezi’nde meydana gelen yapısal değişimleri tespit edebilmek ve kirlilik yaratan faktörleri belirlemek, körfezin taşıma kapasitesini ortaya koymak amacıyla sivil toplum örgütleri ve çevreci vatandaşlarla yapılan toplantılar sonunda ortak bir açıklama yapıldı. SÖZCÜ’ye özel açıklama yapan Fethiye Kent Konseyi Başkanı Gülbahar Edik, şunları söyledi:
“Fethiye Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin en hassas ekosistemlerinden biri olan Fethiye Körfezi’nin çok boyutlu sorunlarına çözümler içermesi beklenen Bütünleşik Kıyı Alanları Planı; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2014 yılında başlatılmıştı. Bu çalışma itirazlara konu birçok aykırılık içeren haliyle geçtiğimiz kasım ayında askıya çıkarıldı. Planın, koruma ve sürdürülebilir kullanım önceliklerine aykırı bir yaklaşımla, turizm yatırımlarını ve yapılaşmayı teşvik ettiği açıktır. Fethiye Körfezi, yılın farklı dönemlerine göre değişmekle birlikte temmuz ve ağustos aylarında yaklaşık 4 bin yat kapasitesine ulaşıyor. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, Fethiye Körfezi için Gerçek Taşıma Kapasitesi maksimum bin 657 tekne olarak belirlenmişti. Bugün körfezde bin 185 yat kapasiteli marina ve iskele bulunuyor ve bin 53 kapasiteli 6 tesis de proje halinde.”

AKMARİN MARİNA YAT LİMANI PROJESİNDEN VAZGEÇİLMELİ
Açıklamanın devamında ise, “Fethiye Körfezinin taşıma kapasitesini ortaya koyan ve sürdürülebilir koruma -kullanma esaslarını içeren Fethiye Körfezi Yönetim Planı yapılıncaya kadar hiçbir işlem yapılmamalı. Körfezin deniz ve kıyı yapısını tamamen bozacak; deniz, kara ve kıyı ekosistemlerini geri dönülemez şekilde tahrip edecek; kara ve deniz ulaşımında aksamalara ve kazalara neden olacak; kıyılardan herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına engel olacak projelerden vazgeçilmelidir. Her istenen yere marina izni verilmemesi gerekir. Fethiye Körfezi’nde proje halinde olan ve 25 Aralık tarihinde Halkın Katılımı Toplantısı ile tanıtımı yapılan Akmarin Marina Yat Limanı da yukarıda bahsi geçen itirazımıza konu projelerden biridir” sözlerine yer verildi.

MEVCUTLAR 1185 YAT BAĞLAMA KAPASİTELİ
Fethiye Körfezinde bin 185 bağlama kapasiteli marinalara bakıldığında Karagözler Mahallesinde 6 ayrı yat bağlama iskelesi 825 yat bağlama kapasitesine sahip. Cumhuriyet Mahallesi Kordon Boyunda 100 yat bağlama iskelesi, 80 tekne kapasiteli 2. Etap Sahil Bandı yat bağlama iskelesi. 120 kapasiteli Çalış Murt Deresi iskelesi.

PROJE HALİNDE 1053 YAT BAĞLAMA KAPASİTELİ İSKELELER
Karagözler Mahallesi: 1. Yunus Nadi Okulu Yanı (Güneş Yatçılık İskele): 25 Yat Bağlama Kapasiteli (Tüm ölçeklerdeki imar planları onaylı, inşası henüz yapılmadı). 2. İmampaşa Koyu Akmarin Marina Yat Limanı: 328 yat bağlama kapasiteli marina. 3. Aksazlar Koyunda Yat Limanı: 375 Yat Bağlama Kapasiteli – (Taslak olarak hazırlanan ve TVKGM tarafından sunumu yapılan1/5000 Ölçekli planda). 4. Yunus Nadi Okulu Yanı (Domaniç Turizm) Yat Bağlama İskelesi: 25 Yat Bağlama Kapasiteli (Planları hazırlanıyor). 5. Sahil Güvenlik İskelesi: (Kapasite Belirsiz) (Tüm ölçeklerdeki imar planlar onaylı).
2. Etap Sahil Bandı MUÇEV Yat Bağlama İskelesi: 300 Yat Bağlama Kapasiteli.  

Bir cevap yazın