Selma Sonat’ın 6 testi negatif çıktı ama karantinada

Genel, Haber
Haberi paylaşın

1965 Yılında Yılmaz Güney ile ilk olarak “Prangasız Mahkumlar” isimli filmde beyaz perdeye ayak basan, 60 film ve birçok televizyon dizilerinde rol alan ünlü sanatçı Selma Sonat, corova virüsü şüphesiyle tedbir amaçlı olarak Muğla’nın Marmaris ilçesindeki özel hastanede karantinaya alındı. Sonat’ın 6 PCR testi de negatif çıkmasına rağmen ciğerlerde virüsün yarattığı bulgulara rastlandı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan, 1965 Yılında Yılmaz Güney ile ilk olarak “Prangasız Mahkumlar” isimli filmde beyaz perdeye ayak basan, 60 film ve birçok televizyon dizilerinde rol alan ünlü sanatçı Selma Sonat, corova virüsü şüphesiyle tedbir amaçlı olarak Muğla’nın Marmaris ilçesindeki özel hastanede karantinaya alındı. Sonat’ın 6 PCR testi de negatif çıkmasına rağmen ciğerlerde virüsün yarattığı bulgulara rastlandı. Sanatçının durumu iyi.
1946 yılında Eskişehir’de doğan beyaz perdeye 1965 Yılında Yılmaz Güney ile çekilen “Prangasız Mahkumlar” isimli filmle ayak atan Selma Sonat, 60 filmde oynarken çok sayıda televizyon dizilerinde de rol aldı. Uzun yıllardan bu yana Marmaris’te yaşayan Sonat PCR testleri negatif çıkmasına rağmen halsizliği devam edip ateşi düşmeyince özel hastaneye kaldırıldı. Hastanede geçen üçüncü gün Sonat’nın ateşi verilen ilaçlara rağmen düşmeyip, aldığı oksijen takviyesine rağmen nefes almakta zorluk çekmeye başlayınca bu kez onu ziyaretçi yasağı olan izole bir odaya alarak tedavi uygulamaya başlandı.

SAĞLIK DURUMU DAHA DURUMU İYİ
Hastane Başhekimi Op. Dr. Sahir Ökten, Selma Sonat’ın şu anki durumunun iyi olduğunu belirterek, “Yaptığımız 6 testte de sürekli negatif çıktı. Fakat ateş düşmeyip halsizlik devam edince tam teşekküllü kontrolden geçirdik. Akciğer tomografisinde bulgular aman dikkat dedirtti bize. Zaten kendisi koah. Şu anda aktif covit düşünmüyoruz ama onun yarattığı sorunlar devam ediyor. Bu nedenle kendisini hemen ara bölmeye, yani aktif olanlarla olmayanlar arasına kurduğumuz özel bölüme aldık. Tedbirli olmak zorundayız, kontrollü tedavi sürüyor” dedi.

UMUR ÖZLÜER DURUMU SOSYAL MEDYA HESABINDAN DUYURDU
Marmaris’te sanat etkinliklerinde önemli rol oynayan Kalimerhaba Derneği’nin de Başkanlığını yapan Selma Sonat’ın rahatsızlığını eşi Umur Özlüer sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:
“Zorla Kovit. Gülüm soldu, bakım için seraya aldık. Evet, Yoldaşkım Selma Sonat’ı kabus gibi üzerimize çöken Kovit 19 karabulutundan narin yapısı, hassas ciğerleri dolayısı ile gözümüzün bebeği gibi korurken, sakınan göze çöp batar misali, önce ateşlendi, ardından nefes almada zorluk çekmeye başladı. Derhal Ahu Hastanesi’nde gereken kontrolleri yapıldı. Tahlil ve testler sonucu Kovit 19 PCR testi negatif çıktı. Zaten beş gün önce de benim için eve gelen Marmaris Sağlık Müdürlüğü ekibinin yaptığı PCR testİ de negatif çıkmış, ancak önlem olarak Kovit 19 için kullandıkları Favira adlı ilaçtan ona ve kızıma da vermişlerdi. Hastanedeki detaylı muayene, tahliller, röntgen ve tomografi sonucu Kovit 19’dan temiz (Negatif) ancak geçmiş yılların kötü alışkanlığından kaynaklanan ve kronik bir rahatsızlığa dönüşen koah hastalığı izlerine istinaden evde tedaviye başladık.”

ATEŞ DÜŞMEDİ ACİL HASTANEYE KALDIRILDI
Özlüer, verilen ilaçlara rağmen beşinci günde bile ateşin düşmemesi üzerine tekrar hastanenin yolunu tuttuklarını ifade ettiği yazısında, “Yine detaylı bir muayene ve tahliller sonucunda hastanede yatarak tedavisine karar veridi. Bu arada Kovit 19 için yapılan PCR testi de tekrar (4.kez)negatif çıktı. Doktoru iyice emin olmak için bir de Kovit 19 antikor testi yaptırdı o da negatif çıktı. Hastanede geçen üçüncü gün Selma’nın ateşi verilen ilaçlara rağmen tekrar düşmeyip, aldığı oksijen takviyesine rağmen nefes almakta zorluk çekmeye başlayınca bu kez onu refakatsiz, ziyaretçi yasağı olan izole bir odaya aldılar ve sadece özel bir hemşire ile doktorunun girdiği bir süreç başladı. Bu arada yapılan Kovit 19 testi yine negatif çıktı ancak tekrar yapılan antikor testinde Kovit 19 izine rastlandı ve tedavinin yol haritası bu sinsi düşmana karşı yeniden belirlendi.
Allah’tan teknolojinin büyük nimeti ile görüntülü olarak konuşabiliyoruz Selma ile.
On gündür ilk kez bu sabah, Gülümün tekrar canlandığını görmek içime su serpti.
Umarım “O” yaşama bağlılığının gücü ile bu sıkıntıyı da aşacaktır” sözlerini kullandı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

BU HASTALIĞIN LİTERATÜRÜNE GEÇECEK BİR HASTA OLDU
Sevgili Yoldaşkım “Bakın bana bir şey olursa test mest istemem, sakın ha hastaneye de gitmem tehditlerini savururken bu duruma düştü” diye yazan Özlüer, “Büyük konuşmamak gerek, insan ne istemezse başına misli ile geliyor maalesef. Selma istemediği testten tam 6 kere oldu hepsinde negatif çıktı. Sonunda antikorlarında yapılan inceleme sonucu bir anlamda zorla Kovit oldu. Sanırım bu hastalığın literatürüne geçecek bir hasta oldu. Yeni yıla, yenilenen sağlıklı Selma ile girmek en büyük dileğimiz. Bu yazıları sizlerle paylaşmamın sebebi, lütfen dikkatli olunuz ve özellikle maske, mesafe, hijyen krallarına uyunuz ve kalabalık yerlerden uzak durunuz” şeklinde sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın